لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۰

ويتنام ميزبان اجلاس عالی همکاريهای اقتصادی «اِيپک»


ويتنام در اين هفته ميزبان پرزيدنت بوش و ديگر رهبرانی خواهد بود که برای شرکت در اجلاس عالی همکاريهای اقتصادی ميان کشورهای آسيائی و ممالک حوزه اقيانوس آرام، موسوم به اِيپک، به هانوی سفر خواهند کرد.

ولاديمير پوتين، رئيس جمهوری روسيه و هو جينتائو رئيس جمهوری چين از جمله ديگر رهبرانی هستند که در اجلاس هانوی شرکت خواهند کرد.

آزاد سازی تجارت در سطحی جهانی ، مهم ترين موضوع در دستور کار اين اجلاس است.

مقامات ارشد کشورهای شرکت کننده در اجلاس هم اکنون در هانوی مذاکرات مقدماتی را انجام ميدهند. انتظار ميرود روسای جمهوری آمريکا، روسيه و چين در ملاقات هائی خصوصی که در حاشيه اجلاس خواهند داشت، در باره مسائل مهم بين المللی و منطقه ای نيز تبادل نظر کنند، که برنامه های اتمی کره شمالی و ايران از جمله آنهاست.

در همين حال مقامات آمريکا و روسيه ديروز اعلام کردند در باره سندی که می تواند راه را برای الحاق مسکو به سازمان جهانی تجارت باز کند، به توافقی کلی و اصولی رسيده اند.

روسيه در ميان قدرت های اقتصادی جهان تنها کشوری است که هنوز نتوانسته است به عضويت سازمان جهانی تجارت درآيد. روسيه برای اين الحاق به کسب موافقت آمريکا نياز دارد. قرار است سند توافق اصولی آمريکا و روسيه در مورد پيوستن مسکو به سازمان جهانی تجارت ، در جريان اجلاس اِيپک در هانوی امضاء شود.

XS
SM
MD
LG