لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۳

ترور قانونگزار تاميل و ادامه جنگ دريايی بين ارتش سريلانکا و شورشيان


امروز جمعه يک قانونگزار برجسته اقليت تاميل در کلمبو پايتخت سريلانکا، ترور شد. "ناداراجا راويراج" که تشکيلات "اتحاد ملی تاميل" را نمايندگی ميکرد در حين خروج از خانه اش، به ضرب گلوله از پای درآمد، و يک نگهبان وی نيز در اين حمله جان سپرد.

شورشيان تاميل دولت سريلانکا را در رابطه با ترور محکوم ميکنند و ميگويند دولت سعی در خاموش کردن کسانی دارد که برای حقوق تاميل مبارزه ميکنند. "اتحاد ملی تاميل" بعنوان پوشش شورشيان شناخته شده است که رهبری جلب سازمان ملل به ميانجيگری بين شورشيان و دولت را بتازگی بعهده داشت.

رئيس جمهوری سريلانکا ترور را محکوم کرد و آنرا اقدامی برای بی اعتبار کردن دولت خواند.

در تحولات ديگر ارتش سريلانکا اعلام داشت روزپنجشنبه هنگامی که شورشيان ببرتاميل کوشش می کردند يک کشتی مسافربری را با بيش از ۳۰۰ مسافر غير نظامی غرق کنند، جنگ دريائی شديدی درنزديکی سواحل شمالی سريلانکا روی داد.

به گفته مقامات نظامی، نيروهای سريلانکا دراين جنگ دريائی و درجريان حملات هوائی خود، دست کم ۱۶ قايق شورشيان ببرتاميل را غرق کردند. برخی ازاين قايق ها حامل مواد منفجره بودند.

دولت سريلانکا اشاره ای به جزئيات تلفات اين حادثه نکرده است، اما شورشيان تاميل می گويند چهار ناوی سريلانکا را دستگيرکردند و ۲۵ ناوی ديگر را ازپای در آوردند.

ارتش سريلانکا می گويد شورشيان کوشش می کردند کشتی مسافربری " گرين اوشن" را مورد حمله قراردهند. اما اين اتهامی است که شورشيان آن را تکذيب کرده اند.

جنگ دريائی هنگامی روی داد که دولت سريلانکا ازحمله مرگبارارتش به يک اردوگاه آوارگان که دست کم ۶۰ غيرنظامی را از پای درآورد، ابراز تاسف می کرد.

سازمان ملل متحد و سازمان های ديگربين المللی اين حملات را محکوم ساخته اند.

XS
SM
MD
LG