لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

علی لاريجانی برای حل و فصل اختلافات بر سر برنامه اتمی ايران وارد مسکو شد


علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد اتمی دولت ايران برای گفتگو با مقامات روسيه در باره حل و فصل اختلافات بين المللی بر سر برنامه اتمی رژيم تهران، وارد مسکو شد.

امروز جمعه علی لاريجانی گفت اگر شورای امنيت قطعنامه اروپائی برای تحريم های تنبيهی عليه ايران را بدون اصلاحات پيشنهادی روسيه تصويب کند، دولت ايران نيز روابط خود با آژانس بين المللی انرژی اتمی را مورد تجديد نظر قرار خواهد داد.

مقام ايرانی نظرات خود را هنگام ورود به مسکو که در آنجا قرار است با سرگئی لاوروف وزير امورخارجه روسيه و ايگور ايوانف رئيس شورای امنيت ملی روسيه مشورت کند، ابراز کرد.

روسيه گفته است که تحريم های پيشنهادی اروپائی ها عليه ايران بخاطر بی اعتنائی تهران به ضرب الاجل سی و يکم اوت سازمان ملل متحد در مورد تعليق در غنی سازی اورانيوم، زياده روی است، و بايستی تحريم ها به جلوگيری از اينکه ايران بتواند تسليحات اتمی توليد کند، محدود شوند.

اوائل اين هفته مقامات روسی بخشهای بزرگی از پيش نويس اروپائی ها را حذف کردند و نيروگاه برق بوشهر را که با کمک مسکو ساخته ميشود را از تحريم ها مستثنی نمودند، اما اين استثنا شامل تحويل سوخت اتمی به نيروگاه نمی شد. پيش نويس را بريتانيا، فرانسه و آلمان با حمايت آمريکا ارائه داده بودند.

پيش نويس خواستار تحريم های تجاری برای جلوگيری از انتقال تکنولوژی های اتمی و موشکی، بلوکه کردن دارائی های مرتبط با برنامه اتمی تهران، و ممنوعيت سفر برای بعضی از مقامات و کارشناسان درگير در برنامه اتمی تهران بود.

روسيه و چين که در شورای امنيت سازمان ملل متحد نظير سه عضو دائمی ديگر اين شورا، شامل آمريکا، فرانسه و بريتانيا، حق وتو دارند، با وضع تحريم های شديد عليه تهران مخالف هستند.

آمريکا و متحدان اروپائی اش تهران را متهم کرده اند که در پی توليد تسليحات اتمی است. تهران ميگويد غنی سازی اورانيوم را در چارچوب يک برنامه صلح آميز استفاده از انرژی اتمی دنبال ميکند.

XS
SM
MD
LG