لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۵

مسکو مجددا صحنه مذاکرات اتمی با مذاکره کننده اتمی ايران است


مقامات روسيه ميگويند علی لاريجانی مذاکره کننده اتمی تهران روز جمعه برای گفتگو در باره رفع اختلاف بر سر برنامه اتمی ايران در مسکو خواهد بود.

سرگئی لاوروف وزير امورخارجه روسيه امروز ضمن تائيد اين سفر گفت آقای لاريجانی در شورای امنيت روسيه و وزارت امورخارجه آن کشور جلساتی خواهد داشت. اين مذاکرات هنگامی انجام ميگيرد که شورای امنيت تحريم هائی تنبيهی عليه تهران را بررسی ميکند.

مقامات روسيه روز چهارشنبه بسياری از بخش های پيشنويس اروپائی در مورد قطعنامه ای را حذف کردند که در واکنش به بی اعتنائی تهران به ضرب الاجل سی و يکم اوت سازمان ملل متحد در مورد تعليق در غنی سازی اورانيوم تحريم هائی تنبيهی را پيشنهاد ميکرد. روسيه تمامی اشارات پيشنويس به نيروگاه اتمی بوشهر را ،که مسکو به ساختن آن کمک ميکند، حذف کرد. مقامات روسيه ميگويند اين نيروگاه قانونی است و نبايد به نگرانی های ناشی از برنامه اتمی تهران ارتباط داده شود.

در پيش نويس اروپائی ها نيروگاه برق بوشهر از تحريم ها مستثنی شده بود، اما اين استثناشامل تحويل سوخت اتمی به نيروگاه نمی شد. پيش نويس را بريتانيا، فرانسه و آلمان با حمايت آمريکا ارائه داده بودند.

روسيه و چين که در شورای امنيت سازمان ملل متحد نظير سه عضو دائمی ديگر اين شورا، شامل آمريکا، فرانسه و بريتانيا حق وتو دارند، با وضع تحريم های شديد عليه تهران مخالف اند .

آمريکا و متحدان اروپائی اش تهران را متهم کرده اند که در پی توليد تسليحات اتمی است. تهران ميگويد غنی سازی اورانيوم را در چارچوب يک برنامه صلح آميز استفاده از انرژی اتمی دنبال ميکند.

XS
SM
MD
LG