لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۶

بحران جهانی آب


هرسال، دو ميليون کودک در جهان از بيمارهای ناشی از آب آلوده جان خود را از دست ميدهند. فقدان آب و بهداشت باعث افزايش بيماری و مرگ مير ميشوند.

گزارش جديد سازمان ملل متحد حاکيست فن آوری و تجهيزات لازم برای پايان دادن به اين مشکلات وجود دارند – ولی نه خواست سياسی.

«گزارش توسعه انسانی» سال جاری، که توسط «برنامه توسعه سازمان ملل متحد» تهيه شده است، مينويسد دسترسی به آب سالم بايد بعنوان يکی از اصول اساسی حقوق بشر شناخته شود، و جهان بايد تلاشهای هم آهنگی برای دسترسی به آب سالم و بهداشت بعمل آورد.

بر اساس اين گزارش، يک ميليارد و دويست ميليون نفر در جهان از دسترسی به آب سالم و بهداشت محرومند.

کوين وات کينز (Kevin Watkins )، نويسنده ارشد «گزارش توسعه انسانی» ميگويد: «امسال درجهان حدود دو ميليون کودک بخاطر آب آلوده جان خود را از دست خواهند داد. عدم توانائی دولت ها در فراهم آوردن يک ليوان آب آشاميدنی سالم به قيمت جان دو ميليون کودک تمام ميشود.»

اين کودکان اکثر در کشورهای عقب افتاده هستند، و آنها عمدتاً در اثر اسهال و اسهال خونی ناشی از آب ناسالم که معمولاً توسط مواد زائد بشری به آلودگی کشيده شده است، جان خود را از دست ميدهند.

ولی، واتکينز ميگويد دامنه اين بحران ماوراء مرگ و مير کودکان است، و خسارتهای اقتصادی نيز به همراه دارد. واتکينز ميافزايد: « در اين گزارش، ما بر آورد کرده ايم «توليد ملی» در آفريقای سياه، فقير ترين منطقه جهان، بخاطر آلودگی آب و عدم بهداشت، سالانه پنج در صد کاهش مييابد، که بيش از جمع تمام کمکها و بخشودگی هائی است که اين منطقه در سال جاری دريافت کرده است.»

واتکينز با اشاره به خاور ميانه ميگويد اختلاف در دسترسی به آب ميتواند همچنين تضادهای سياسی را دامن بزند. واتکينز ميگويد: « در شهرک نشين های اسرائيلی در مناطق اشغال شده فلسطينيان، مصرف سرانه آب ده برابر بيشتر ميانگين سرانه آب مصرفی فلسطينيان است.»

گزارش سازمان ملل متحد بر آورد کرده است راه حل کوتاه مدت بحران آب ميتواند تا ده ميليارد دلار هزينه بردارد.

گزارش از کليه کشورهای جهان خواسته است که اطمينان حاصل کنند که روزانه هر نفر دسترسی به حداقل بيست ليتر آب سالم داشته باشد، بدون آنکه برای افراد فقير هزينه ای در بر داشته باشد. گزارش همچنين ميگويد، قبل از اينکه جهان بتواند به هدفهای ديگر توسعه خود نائل آيد، بايد راه حلی برای بحران جهانی آب و بهداشت پيدا کند.

XS
SM
MD
LG