لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۳

دموکرات ها پس از ۱۲ سال کنترل مجلس نمايندگان را بدست آوردند


با پايان گرفتن شمارش اکثريت آراء انتخابات ميان دوره ای روز سه شنبه آمريکا که طی آن رأی دهندگان روشن ساختند کدام حزب کنترل کنگره آمريکا را در دست خواهد گرفت، نتايج اعلام شده بيانگر پيروزی دمکرات های اپوزيسيون است که برای نخستين بار پس از ۱۲ سال، بارديگر کنترل مجلس نمايندگان را در دست گرفته و در مجلس سنا نيز کرسهای بيشتری بدست آورده اند هرچند کنترل سنا بستگی به نتيجه انتخابات در دو ايالت دارد.

دموکراتها ۲۳۰ کرسی از ۴۳۵ کرسی مجلس نمايندگان را در اين انتخابات کسب کرده اند در صورتيکه جمهوريخواهان دستکم ۲۰۰ کرسی را بدست خواهند آورد.

نتايج مقدماتی انتخابات مجلس سنا حکايت از پيشروی پرقدرت حزب دموکرات دارد. در مجلس سنا ٣٣ کرسی به رأی گذاشته شده بود و پيشبينی های اوليه حکايـت از آن دارد که دموکراتها چهار کرسی از شش کرسی را که قبلاً در دست رقبای جمهوريخواه آنها بود، کسب کرده اند. دموکراتها و مستقل ها بايستی ٢٤ کرسی ديگر بدست آورند تا که بتوانند کنترل سنا را در دست بگيرند. دو ايالت کليدی که برای آنها هنوز برنده ای پيش بينی نشده است عبارتند از ويرجينيا و مونانتنا.

نظرسنجی ها حکايت از آن دارد که استفاده دموکراتها از نارضايتی عمومی نسبت به پرزيدنت بوش و روش وی در پيش بردن جنگ در عراق، باعث موفقيتشان شده است.

در آخر وقت روز سه شنبه کاخ سفيد اذعان کرد که دموکراتها کنترل مجلس نمايندگان را بدست خواهند گرفت و پرزيدنت بوش گفت که امروز چهارشنبه يک کنفرانس مطبوعاتی خواهد داشت.

پرزيدنت بوش گفت که آماده همکاری با دموکراتها است.

دموکراتها ١٥ کرسی بيش از آنچه برای کنترل مجلس نمايندگان لازم داشتند را کسب کردند. با پيروزی دموکراتها رهبری مجلس نمايندگان را ننسی پلوسی که ميگويد حزب وی از آقای بوش ميخواهد روش عمل تازه ای در عراق در پيش گيرد، در دست خواهد گرفت. رهبران دموکراتها تأکيد ميکنند که با همتايان جمهوريخواه خود همکاری خواهند کرد.

انتخابات روزسه شنبه همچنين برای تعيين فرمانداران ۳۶ ايالت آمريکا بود و رأی دهندگان به سئوالات متعددی از قبيل سقط جنين، ازدواج همجنسگرايان و تحقيقات سلول بنيادی و نظاير آن به نامزد های مورد پسند خود رأی دادند.

اعضاء مجلس نمايندگان در دوره های دوساله خدمت ميکنند و همگی در يک زمان انتخاب ميشوند. نمايندگان سنا در دوره های شش ساله انجام وظيفه ميکنند و يکسوم کرسی های سنا هر دو سال يکبار انتخاب ميشوند.

رويهم رفته رأی گيری ديروز با آرامش صورت گرفت هرچند در چند منطقه مواردی از مشکلات مربوط به ماشين های الکترونيکی رأی گيری، گزارش شده است.

XS
SM
MD
LG