لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۹

۱۱ تن در حملات جداگانه در مناطق مختلف بغداد کشته شدند


در حملات جداگانه ای که روز چهارشنبه در سراسر منطقه بغداد صورت گرفت، دست کم ۱۱ تن کشته شدند. به گفته مقامات امنیتی عراق، در انفجار یک اتومبیل بمب گذاری شده در یک بازار شلوغ در محمودیه در جنوب پایتخت، شش تن جانسپردند و حد اقل ۲۵ نفر مجروح شدند.

در بغداد، انفجار دو گلوله خمپاره در نزدیکی وزارت بهداری، سه کشته و دست کم ۵ مجروح برجا گذاشت. گزارش می رسد دو نفر دیگر در انفجار بمبی در جاده ای در اسکندریه، در جنوب بغداد، از پای در آمدند.

در همین حال، ارتش آمریکا می گوید نیروهای ائتلاف در جریان دو حمله که روز سه شنبه آغاز شد، ۱۴ شورشی مظنون را کشتند و ۴۸ نفر را بازداشت کردند.

مقامات آمريکائی می گويند؛ روز سه شنبه در حمله ای در منطقه کرکوک، يک سرباز ائتلاف کشته و سه سرباز آمريکائی مجروح شدند. اين مقامات اضافه می کنند، يک تفنگدار دريائی ارتش آمريکا که در عملياتی در منطقه الانبار مجروح شده بود، جانسپرد.

در اين ميان، یکی از متهمان دادگاهی که در آن صدام حسین رهبر سابق عراق به اتهام نسل کشی محاکمه می شود، می گوید کردهای عراق در سال ۱۹۸۸ برای ایران جاسوسی می کردند. در آن زمان بود که دولت صدام سرکوب کردها را که موجب مرگ هزاران تن شد آغاز کرد.

صابر الدوری، رئیس سابق اطلاعات نظامی این اتهام را روز چهارشنبه در دادگاه و پس از آن عنوان کرد که شاهدان کرد به تشریح حملات گاز سمی به روستاهای کردنشین در شمال عراق پرداختند. تمام متهمان، در صورت اثبات جرم ممکن است به مرگ محکوم شوند.

XS
SM
MD
LG