لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۵

دوجيل، حلبچه، ايران، و صدام


حکم مجازات مرگ صدام حسين برای جنايت عليه بشريت ، با قتل بيست و چهار سال پيش صد و چهل و هشت عراقی شيعه در روستای دوجيل ارتباط دارد.

صدام در سال ۱۹۸۲ به بازديد از روستای دوجيل رفت که بسياری از مردان آن به جبهه جنگ با ايران اعزام شده بودند. ويديوئی که يکی از فيلم برداران صدام از جريان بازديد تهيه کرده است وی را در خانه يکی از سکنه روستا و حين صحبت کردن با جمعی از مقامات محلی حزب بعث نشان ميدهد. کاروان صدام بلافصله پس از ترک روستای دوجيل با حمله مردانی مواجه ميشود که پشت درختان کنار جاده پنهان شده بودند. صدام آسيبی نمی بيند و به روستا بازميگردد و به روستائيان ميگويد مهاجمين را پيدا خواهد کرد. يک ويديوی ديگر صدام حسين را نشان ميدهد که شخصا روستائيان را مورد استنطاق قرار داده است. پس از آن ارتش در ماموريت سرکوبی روستائيان صدها نفر را دستگير و بازجوئی ميکند. بعضی ها شکنجه، و صد و چهل و هشت نفر نيز اعدام ميشوند. نيروهای صدام همچنين تمامی باغ ها و درخت های روستا را از بين می برند.

محاکمه صدام در يک دادگاه ديگر نيز، که به اتهامات نسل کُشی در جريان عملياتی نظامی عليه کردها،در اواخر دهه هشتاد، از جمله حمله شيميائی به شهرک حلبچه رسيدگی ميکند، ادامه دارد. بهانه صدام در توسل به اقدام نظامی عليه کردها، اتهام کمک رسانی آنها به ايران در جريان جنگ ايران و عراق بود.

XS
SM
MD
LG