لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۸

حجم مبادلات تجاری چين با کشورهای آفريقائی به پنجاه ميليارد دلار خواهد رسيد


مقامات چين ميگويند شرکت های چينی و آفريقائی قراردادهای بازرگانی به ارزش نزديک به دو ميليارد دلار به امضاء رساندند. اين قرار دادها روبط چين را با قاره آفريقا، که سرشار از منابع غنی است، بيش از پيش تقويت ميکند.

تصويب اين قراردادهای امروز (يکشنبه) پس از دو روزه مذاکره با نمايندگان برجسته از سوی اکثر کشورهای آفريقائی اعلام شد. قراردادها شامل شانزده موافقت نامه مجزا بين کمپانيهای چينی و دوازده کشور آفريقائی هستند.

مبادلات تجاری چين با پنجاه و سه کشور آفريقائی در دهه گذشته به شدت افزايش يافته است، و انتظار ميرود حجم مبادلات تجاری اين کشور در سال جاری با کشورهای آفريقائی به پنجاه ميليارد دلار برسد.

ون جيابائو، نخست وزير چين، ميگويد توسعه روابط چين با آفريقا شفاف، بدون خود خواهی، و عاری از شرايط سياسی وابسته است.

برخی از گروهای کارگری در آفريقا از روابط تجاری با چين انتقاد کرده اند، و ميگويند شرکت های چينی با کارگران خود درست رفتار نميکنند، و بازارهای محلی را پر از اجناس ارزان قيمت ميکنند.

گروه های طرفداران حقوق بشر نيز چين را متهم به فروش اسلحه به دولت های سرکوب کننده کرده اند.

کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل متحد، روز شنبه گذشته از چين بخاطر ميليارد ها دلار کمک و ارائه وام به قاره فقير آفريقا ستايش کرد.

هو جيان تائو، رئيس جمهوری چين، قول داده است کمکهای چين به آفريقا را دو برابر کند، و ظرف سه سال آينده وام و اعتباری به مبلغ پنج ميليارد دلار به آفريقا ارائه دهد.

XS
SM
MD
LG