لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۸

تظاهرات حاميان جدائی دين از حکومت در ترکيه عليه اسلاميزه شدن دولت


در ترکيه هزاران نفر حاميان جدائی دين از حکومت عليه آنچه که اسلاميزه شدن دولت سکولار ترکيه توصيف ميکنند، در آنکارا راه پيمائی کرده اند.

قريب دوازده هزار نفر از صد سازمان غير دولتی در راه پيمائی روز شنبه شرکت داشتند. آنها با تکان دادن پرچم ترکيه فرياد ميزدند دولت ترکيه سکولار است و سکولار هم باقی خواهد ماند.

ترکيه، که يک کشورعموما مسلمان نشين است، در چارچوب قوانينی سکولار اداره ميشود که دين را از حکومت جدا ميداند. اما حاميان چنين نظامی ميگويند دولت کنونی ترکيه، که رجب طيب اردوغان نخست وزير آن است، تدريجا کشور را به سوی حکمرانی رو به افزايش مذهبی سوق ميدهد. آقای اردوغان چنين اتهامی را تکذيب ميکند.

احمد نجدت سزار رئيس جمهوری سکولاريست ترکيه در ماه مه بازنشست خواهد شد و پارلمان که در سلطه قانونگزاران حامی آقای اردوغان است بايد رئيس جمهوری جديد انتخاب کند.

سنرايوگور، ژنرال بازنشسته ای که انجمن سکولاريست موسوم به افکار کمال آتاتورک بنيان گذار ترکيه نوين را رهبری ميکند، به آقای اردوغان عليه تلاش برای رئيس جمهور شدن هشدار داده است.

دولت آقای اردوغان از چهار سال پيش که به قدرت رسيد، در پی لغو قانونی بوده است که پوشيدن مقنعه اسلامی را در مدارس و ادارات دولتی منع ميکند. دولت او در عين حال مروّج افزايش مدارس مذهبی است . هر دو مورد، موجب نگرانی سکولاريست ها شده است. آقای اردوغان همچنين بسياری از مشاغل دولتی را به افرادی داده است که به داشتن تعصبات مذهبی شهرت دارند.

XS
SM
MD
LG