لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۷

چين نشست همکاری ٤٨ کشور آفريقائی در پکن را با تعهد ٥ ميليارد دلار بازگشائی کرد


"هوجينتائو" رئيس جمهوری چين گفت کشور متبوع وی ٥ ميليارد دلار وام و اعتبار را در طی سه سال آينده برای کشورهای آفريقائی، فراهم خواهد کرد.

امروز شنبه آقای "هو" اين تعهد را در بازگشائی نشست رهبران و مقامات ٤٨ کشور آفريقائی که در پکن برگزار ميشود، ارائه کرد .

وی همچنين دسترسی وسيعتر کشورهای آفريقائی به بازار چين را مطرح کرد و قول داد کمک های چين به کشورهای آفريقائی را تا سال ٢٠٠٩ به دو برابر مقدار کنونی، افزايش دهد.

اين نشست که تا روز يکشنبه ادامه خواهد يافت بر روی تقويت پيوستگی های اقتصادی و سياسی، متمرکز خواهد بود.

روز جمعه چين برداشت هائی که عملکرد آن کشور را نظير يک قدرت استعماری در جستجوی نفت و بازار در آفريقا تلقی ميکنند، رد کرد. "ليو جيانچائو" سخنگوی وزارت خارجه گفت چين رشد همبستگی های آنکشور و آفريقا را به سود هردوطرف، ارزيابی ميکند.

در همين حال رشد پيوستگی های چين و آفريقا توجه برخی گروههای کارگری در آفريقا را که از رفتار بد شرکتهای چينی با کارگران و سرازير شدن کالاهای ارزان آن کشور شکايت دارند، جلب کرده است.

گروههای حقوق بشر و فعالين سياسی نيز چين را به فروش اسلحه به کشورهای ديکتاتوری در آفريقا، متهم ميکنند.

چين ميگويد اساساً علاقمند به بالابردن سطح زندگی مردم آفريقا از طريق توسعه تجارت و فراهم کردن کمک برای کشورهای آن قاره است.

برای بسياری از ناظران جنجالی ترين مسأله حضور عمرو البشير رئيس جمهوری سودان و رابرت موگابه همتای زيمباوه ای او، در اين نشست است. هردو رهبر به نقض شديد حقوق بشر در کشورهای متبوعشان، متهم هستند.

تجارت چين و ٥٣ کشور آفريقائی در ده ساله گذشته ده برابر شده است و انتظار ميرود امسال به ٥٠ ميليارد دلار، برسد.

XS
SM
MD
LG