لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۸

روسيه ميگويد بازگرداندن تهران به مذاکرات اتمی بايد هدف باشد نه اقداماتی تنبيهی


روسيه خواستار تغييراتی عمده در پيشنويس اروپائی ها برای قطعنامه تحريم های تنبيهی سازمان ملل متحد عليه ايران بر سر برنامه اتمی تهران شده است.

جان بولتون سفير آمريکا در سازمان ملل متحد تغييرات مورد نظر روسيه را، مفصل و گسترده توصيف کرد و گفت واشنگتن نيز بنوبه خود طرحی را برای تحريم های تنبيهی عليه تهران ارائه خواهد داد.

ويتالی چورکين سفير روسيه در سازمان ملل متحد ميگويد هدف هر قطعنامه ای که در شورای امنيت مطرح و تصويب شود بايد بازگرداندن ايران به سر ميز مذاکره باشد، نه اقداماتی تنبيهی.

سفيران آمريکا و روسيه، در پی مشورت هائی که روز جمعه ميان پنج عضو دائمی شورای امنيت ، بعلاوه آلمان، در نيويورک انجام گرفت ، اظهار نظر ميکردند.

پيشتر، سرگئی لاوروف وزير امورخارجه روسيه در بروکسل به خبرنگاران گفته بود پيشنويس اروپائی ها از حد و مرزی که قبلا مورد توافق قدرت های عمده جهان قرار گرفته بود، فراتر رفته است. آقای لاوروف گفت روسيه از اقداماتی عليه تهران جانبداری ميکند، که به توصيف او" منطقی، متناسب و تدريجی " باشد.

آقای لاوروف که پس از مذاکره با مقامات اتحاديه اروپا اظهار نظر ميکرد گفت برای آنکه تهران را به سر ميز مذاکره بازگردانيم بايد واقع بينی بخرج دهيم.

روسيه و چين، که نظير سه عضو ديگر دائمی شورای امنيت از حق وتو برخوردارند، در مشورت ها و تبادل نظر هائی که تا کنون همراه با آلمان در مورد قطعنامه ای عليه تهران انجام داده اند، با اتخاذ تصميماتی شديد ، مخالفت کرده اند.

XS
SM
MD
LG