لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۴

عراق در آستانه اعلام حکم دادگاه صدام حسين مرخصی های ارتش را لغو کرد


ارتش آمريکا در عراق ميگويد نيروهای ائتلاف سيزده مظنون شورشی را در حمله به دو ساختمان در جنوب بغداد کشته‌اند. مردی که جليقه حاوی مواد منفجره به تن داشت، جزو مظنونينی بود که در حمله امروز کشته شدند. ارتش آمريکا همچنين از کشف نارنجک و مواد منفجره ديگر در دو ساختمانی که مورد حمله قرار گرفت، خبر داده است.

عراق امروز نيز صحنه پيدا شدن اجساد دست کم ۵۶ نفر افرادی بود که بنظر ميرسد قربانی خشونت های فرقه ای شده اند، و بوسيله جوخه های اعدام کشته شده باشند.

ارتش آمريکا همچنين از کشته شدن هفت سرباز آمريکائی در حملات روز پنجشنبه در عراق خبر داده است.

در همين حال مقامات عراقی امروز در آستانه اعلام حکم دادگاهی که صدام حسين را در ارتباط با نقش او در کشتار قريب صد و پنجاه روستائی شيعه در دهه هشتاد محاکمه کرد ، تمامی مرخصی های ارتش را لغو کردند. حکم دادگاه قرار است روز يکشنبه اعلام شود.

امروز همچنين اعلام شد نوری المالکی نخست وزير عراق با جان نگروپونته مدير امنيت ملی آمريکا در بغداد ملاقات کرد. دفتر نخست وزيری عراق ميگويد اوضاع و تحولات سياسی در عراق، و ضرورت تقويت نيروهای امنيتی آن کشور برای بعهده گرفتن مسئوليت های امنيتی در کانون مذاکرات اين دو بود.

در همين حال جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق به فرانسه رفته است تا مقامات آن کشور را به ايفای نقشی فعال در بازسازی عراق متقاعد کند. آقای طالبانی امروز در پاريس با "نيکلای سارکوزی" وزير کشور فرانسه ملاقات کرد. آقای "سارکوزی" ميگويد آقای طالبانی به وی گفته است هيچ کس نميداند عراق تا چه زمانی به حضور نيروهای خارجی نياز خواهد داشت. بعضی ها گفته اند تا يکسال، بعضی ديگر تا دو سال، و بعضی نيز صحبت از سه سال کرده‌اند.

آقای طالبانی قبلا در ملاقات با ژاک شيراک رئيس جمهوری فرانسه گفته بود عراق می تواند ظرف دو تا سه سال ديگر، و پس از بازسازی نيروی امنيتی خود، از آمريکا بخواهد سربازانش را از عراق خارج کند.

XS
SM
MD
LG