لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۷

حکومت ويتنام هفت مخالف سياسی را به اتهام تروريسم محاکمه می کند


مقامات ويتنام گفتند که هفت مخالف سياسی حکومت ويتنام، از جمله سه شهروند ويتنامي‌تبار آمريکا را به اتهام‌ توطئه عليه حکومت و تروريسم تحت تعقيب قانونی قرار خواهند داد.

يک دادگاه در هوشي‌مين‌سيتي، امروز، پنجشنبه، به ادعانامه دادستانی عليه اين هفت تن رسيدگی مي‌کند. دادستانی آنها را متهم کرده است که با استفاده از برنامه‌های راديوئی مي‌خواستند مردم را به ايجاد ناآرامی برانگيزانند.

اين هفت تن که سال گذشته دستگير شده‌اند، متهم هستند که دستورات خود را از آقای انگوين هو چن، دريافت مي‌کرده‌اند، که يک فعال سياسی دمکراسي‌طلب شهروند آمريکا است، ولی دولت هانوی وی را «تروريست» مي‌کند. سه تن از متهمان نيز مقيم آمريکا هستند.

ادامه بازداشت يکی از اين هفت متهم، که شهروند آمريکا است و 13 ماه پيش دستگير شد، باعث شده است که روابط بهبود يافته تجاری بين آمريکا و ويتنام مسدود شود.

سناتور مل مارتينز، از ايالت فلوريدا، از تصويب لايحه‌ای که روابط اقتصادی آمريکا و ويتنام را به حال عادی در مي‌آورد، جلوگيری کرده است و مي‌گويد دولت ويتنام بايد اين شهروند آمريکائی مقيم فلوريدا را هر چه زودتر آزاد کند.

ويتنام مدتهاست برای بهبود روابط خود با آمريکا تلاش می کند. دو کشور در ماه می گذشته قرارداد تجاری منعقد ساختند که راه پيوستن ويتنام به سازمان جهانی تجارت را هموار کرده است.

پرزيدنت بوش، رئيس جمهوری آمريکا، قرار است در اواخر ماه جاری ميلادی به هانوی سفر کند تا در اجلاس سران سازمان همکاري‌های اقتصادی آسيا و اقيانوس آرام، يا APEC شرکت جويد.

XS
SM
MD
LG