لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۴

عليرغم اعلام بازگشت کره شمالی به مذاکرات، ژاپن و کره جنوبی به اعمال تحريمها ادامه ميدهند


ژاپن و کره جنوبی تصميم کره شمالی برای بازگشت به مذاکرات شش‌جانبه اتمی را خوشامد گفتند، اما افزودند که فعلا به اجرای تحريم‌هائی که شورای امنيت سازمان ملل عليه حکومت کره شمالی تصويب کرده است، ادامه مي‌دهند.

يو ميونگ‌هوان، معاون وزارت امورخارجه کره جنوبی صبح چهارشنبه (امروز) گفت تحريم‌های سازمان ملل عليه کره شمالی تنها در صورتی کاهش مي‌يابد که مذاکرات شش‌جانبه به هدف خود که از ميان برداشتن قابليت‌های تسليحات اتمی کره شمالی است، دست يابند.

ياسوهيسا شيوزاکي، عضو ارشد کابينه و سخنگوی دولت ژاپن نيز پيام مشابهی در توکيو صادر کرد، مبنی بر اينکه تا به نتيجه رسيدن مذاکرات، ژاپن به تحريم‌ها عليه کره شمالی ادامه مي‌دهد.

کره شمالی امروز چهارشنبه اعلام کرد که در صورتی که در مذاکرات شش‌جانبه اتمی به موضوع برداشتن تحريم‌های مالی آمريکا عليه کره شمالی نيز پرداخته شود، به اين مذاکرات بازخواهد گشت.

کره شمالی مذاکرات شش‌جانبه اتمی را در ماه نوامبر گذشته (يک سال پيش) به اين سبب ترک گفت که آمريکا، در واکنش به تخلف‌های مالی رژيم کره شمالي، از جمله پولشوئي، و چاپ و توزيع دلارهای تقلبي، اين رژيم را مورد تحريم مالی قرار داد.

تصميم رژيم کره شمالی به بازگشت به مذاکرات اتمی در پی گفتگوهای غيررسمی روز سه‌شنبه ميان کره شمالي، آمريکا و چين، اعلام شد. آقای بوش، رئيس جمهوری آمريکا اين موفقيت ديپلماتيک را خوش آمد گفت.

در گذشته، آمريکا تاکيد کرده بود که موضوع تحريم‌های مالی کره شمالی از مذاکرات اتمی جدا است. اما آقای کريستفر هيل، نماينده ارشد آمريکا در امور کره شمالي، اظهار داشت که آمريکا موافقت کرده است که اين موضوع را در مذاکرات شش‌جانبه مورد بحث قرار دهد.

آقای هيل گفت مذاکرات شش‌‌جانبه بر توافق سال 2005 تمرکز خواهند يافت که در آن کره شمالی قول داد در ازای دريافت کمک‌ها و تضمين‌های امنيتي، برنامه تسليحات اتمی خود را کنار بگذارد.

در دور جديد مذاکرات شش‌جانبه هک قرار است اين ماه (نوامبر) يا ماه آينده (دسامبر) برگزار شوند، علاوه بر دو کره، آمريکا، ژاپن و چين، نمايندگانی از روسيه نيز شرکت دارند.

XS
SM
MD
LG