لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۵

رهبر مسلمانان نيجريه در سقوط هواپيما کشته شد


رولان ايائي، مديرکل سازمان هواپيمائی کشوری نيجريه، روز دوشنبه به صدای آمريکا گفت خلبان بوئينگ ۷۲۷ که روز يکشنبه دقايقی پس از برخاستن از فرودگاه پايتخت نيجريه، ابوجا، سقوط کرد، تذکر برج مراقبت در باره بدی هوای را ناديده گرفته بود.

وی گفت دو هواپيمای ديگر با رعايت اين تذکر از پرواز در شرايط جوی نامناسب خودداری کردند.

مقامات نيجريه گفتند هواپيمای بوئينگ ۷۲۷ شرکت هواپيمائی نيجريائی Aviation Development Corporation هنگام برخاستن از فرودگاه ۱۰۶ مسافر وخدمه داشت. امدادگران برخی از مسافران هواپيما را که به شدت سوخته بودند، از لاشه آن بيرون کشيدند.

اعلام شد که در مجموع ۹۹ نفر در اين سانحه جان خود را از دست دادند، از جمله سلطان ايالت شمالی نيجريه، سوکوتو، محمدو ماسيدو، که رياست شورای عالی امور اسلامی نيجريه را برعهده دارد و رهبر روحانی هفتاد ميليون مسلمان نيجريه دانسته مي‌شد. پسر وی که معاون فرماندار سوکوتو بود و همپنين پسر شاهو شاگاري، رئيس جمهوری سابق نيجريه نيز در اين سانحه جان باختند.

اولوسگون اوباسانجو، رئيس جمهوری نيجريه، از اين سانحه ابراز تاسف کرد و دستور دارد در باره علل آن تحقيقات کاملی صورت گيرد. در نيجريه از صبح دوشنبه سه روز عزای عمومی اعلام شد.

شرکت ADC که يکی از شرکتهای عمده مسافربری هوائی نيجريه است از هواپيماهای سالخورده استفاده مي‌کند. سانحه روز يکشنبه چهارمين سانحه عمده هوائی در نيجريه طی يک سال اخير بود.

XS
SM
MD
LG