لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۸

شان مک کورمک: دولت ايران هم اينک يک نفوذ منفی است


شان مک کورمک: دولت ايران هم اينک يک نفوذ منفی است
شان مک کورمک: دولت ايران هم اينک يک نفوذ منفی است

آمريکا، بريتانيا و فرانسه سرگرم تهيه پيش نويس قطعنامه ای هستند که می خواهد تحريم هائی بر ايران، به دليل برنامه اتمی آن وضع شود. اين اقدام پس از آن صورت گرفت که رژيم مذهبی ايران ضرب الاجلی را که شورای امنيت تا ۳۱ اوت برای متوقف ساختن فعاليت های غنی سازی و پردازش اورانيوم معين کرده بود، ناديده گرفت.

اورانيوم غنی شده می تواند برای توليد برق يا بمب های اتمی به کار رود.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران می گويد هر تصميمی که شورای امنيت سازمان ملل متحد بگيرد " غير قانونی و نامشروع" است و ايران حتی "يک وجب" از برنامه اتمی خود عقب نخواهد نشست.

محمدعلی حسينی سخنگوی وزارت امور خارجه ايران گفت اگر شورای امنيت تحريم هائی وضع کند، باز تاب هائی در سطح منطقه ای و بين المللی به دنبال خواهد آورد.

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، می گويد دولت ايران هم اينک "يک نفوذ منفی " است: آنها از حزب الله که جنگ را در منطقه آغاز کرد، پشتيبانی می کنند. آشکارا نقشی زيانبار در عراق ايفا می کنند. دولت عراق در اين زمينه با مقامات ايرانی گفت و گو کرده است. آنها احتمالا از جمله مهمترين حاميان تروريسم در جهان هستند. و اينک برای توليد جنگ افزار اتمی کار می کنند که اگر موفق شوند، احتمالا يکی از بی ثبات کننده ترين رويدادهائی که تا کنون در خاورميانه ديده ايم، اتفاق خواهد افتاد.

شان مک کورمک می گويد تهديدهای رفتار حتی منفی تر از سوی تهران نبايد ملت ها را از عمل برای متوقف ساختن ايران از دست يابی به اسلحه اتمی باز دارد: با يک ايران مجهز به سلاح اتمی در قلب خاورميانه، وضع می تواند به مراتب بدتر شود.

به اين موضوع فکر کنيد. همسايگان ايران به آن انديشيده اند. و نگران چنين اتفاقی هستند. بقيه جهان، جامعه بين المللی – نيز نگران است. اين ، دليل تصويب قطعنامه ای در شورای امنيت است که از ايران می خواهد غنی سازی اورانيوم و تمام فعاليت های مربوط به آنرا متوقف سازد.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد پرونده وحشتناک دولت ايران در حقوق بشر و شيوه رفتار آن با مردم خود، نگرانی ديگری است. با اين حال ياد آور می شود ناديده گرفتن آن به اين دليل که آنها ممکن است از راه ديگری ضربه بزنند، مسلما چگونگی پاسخی که ما خواهيم داد نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG