لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۴

درخواست دادستان های آرژانتين برای دستگيری آيت الله هاشمی رفسنجانی


درخواست دادستان های آرژانتين برای دستگيری آيت الله هاشمی رفسنجانی
درخواست دادستان های آرژانتين برای دستگيری آيت الله هاشمی رفسنجانی

دادستان های آرژانتين از يک قاضی فدرال درخواست کرده اند دستور دهد اکبر هاشمی رفسنجانی رئيس جمهوری سابق ايران و چندين نفر از ديگر مقامات ارشد سابق در ارتباط با بمب گذاری در مرکز فرهنگی يهوديان در بوئنوس آيرس دستگير شوند.

در آن حمله تروريستي، که شديد ترين نوع خود در تاريخ آرژانتين بود، ۸۵ تن جانسپردند و بيش از ۲۰۰ نفر مجروح شدند.

آلبرتو نيسمان، دادستان کل آرژانتين در يک کنفرانس خبری گفت : ما دلايلی در دست داريم که ثابت می کند تصميم حمله به وسيله مقامات ارشد دولت ايران گرفته شد.

او گفت آنها به حزب اله دستور دادند حمله را اجرا کند. حزب اله يک سازمان تروريستی مستقر در لبنان است که ايران و سوريه از نظر مالی و جنبه های ديگر از آن پشتيبانی می کنند.

آقای نيسمان به حزب اله به عنوان يک شبه سازمان در رژيم تهران اشاره کرد و گفت ما همچنين می توانيم انگيزه حمله سال ۱۹۹۴ به آرژانتين و دقيقتر به انجمن آرژانتين – اسرائيل را ثابت و فاش کنيم .

عامل و انگيزه آن عمل اين بود که آرژانتين تصميم گرفت قرار دادهای فروش تکنولوژی اتمی و اسلحه به جمهوری اسلامی ايران را لغو کند.

رفسنجانی بين سالهای ۱۹۸۹ و ۱۹۹۷ رئيس جمهوری ايران بود.

او در سخنانی در سال ۲۰۰۱ در تهران گفت " استفاده از يک بمب اتمی چيزی در اسرائيل باقی نخواهد گذاشت، اما چنين کاری فقط خسارت های اندکی در جهان اسلام ببار خواهد آورد.

رفسنجانی اينک رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام را ، که بر دولت نظارت دارد و رهبر ايران را راهنمائی می کند، بر عهده دارد.

وزارت امور خارجه آمريکا می گويد ايران فعالترين حامی ترووريسم است. سابقه اش در پشتيبانی از حملات تروريستی مانند بمب گذاری در آرژانتين در سال ۱۹۹۴ خطر کوشش تهران برای دست يابی به جنگ افزار اتمی را برجسته می سازد.

پرزيدنت بوش در باره اين خطر گفت : خاورميانه ای را تصور کنيد با يک ايران دارای سلاح اتمی ، که ملت ها را تهديد می کند و سعی دارد نگرش افراط گرايانه خود را از طريق حزب اله پيش ببرد.

پرزيدنت بوش می گويد اين موضوع، بی ثبات کننده ترين اتفاقی خواهد بود که می تواند در اين منطقه و در جهان روی دهد.

XS
SM
MD
LG