لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۰

جايزه صلح نوبل


محمد يونس بانک "گرامين" را سی سال پيش بنا نهاد.

"گرامين" در زبان بنگالی به معنای "قصبه" است.

آقای يونس انديشه تأسيس بانکهای زنجيره ای "گرامين" را در سال ۱۹۷۶ در روستاها و قصبات بنگلادش به صورت تحقق در آورد.

غرض از تأسيس بانکهای "گرامين" اعطاء وام بدون وثيقه به روستانشينان بود تا اين مردم فقير را در راه ايجاد واحدهای کوچک کسب و کار، ايجاد دکانها و فروشگاههای کوچک، و واحدهای کوچک توليدی مانند مرغداری، يا وسيله ارتباطات تلفنی ياری دهد.

آقای يونس می گويد، بيش از نود درصد دريافت کنندگان وام را زنان تشکيل می دادند.

آقای يونس می گويد: " حقيقت اين است که در مقام عکس العمل (به تبعيضات اجتماعی) ما نيز زنان را در کانون توجه خود قرار داديم. به نظر ما بانکداری رايج زمان ما از اصل بر پايه بی عدالتی قرار دارد."

آقای يونس در ادامه توضيحات خود می گويد:" چگونه و به چه حقی يک نظام مالی اين حق را به خود می دهد که دو سوم جمعيت جهان را به کلی ناديده بگيرد؟ به نظر ما ترديدی نيست که يک جای اين سيستم بايد معيوب باشد. بنابر اين فکر ما اين بود که يک نظام جديد مالی بوجود بياوريم که همه را بپوشاند و دست رد به سينه هيچکس نگذارد. به عقيده ما دريافت اعتبار مالی مسئله ای است که بايد به عنوان يک حق انسانی به رسميت شناخته شود." امروزه بانک "گرامين" در بنگلادش بيش از دو هزار و دويست شعبه دارد و در ۷۱ هزار قصبه، شش ميليون گيرنده وام دارد.

تنها در سال جاری بانک "گرامين" خود را آماده ساخته است مبلغی معادل هشتصد ميليون دلار، اکثراً در مبالغی کمتر از صد دلار به متقاضيان وام اعطاء کند.

ابتکار محمد يونس آنقدر توسعه يافت و با استقبال مواجه شد که هم اکنون ۵۲ سرمايه گذار در ۲۲ کشور آفريقا، آمريکای لاتين، و خاورميانه به جمع شرکا بانک پيوسته اند.

در سال ميلادی جاری کميته نوبل در مقام تجليل از ابتکار و خدمات اجتماعی محمد يونس او را سزاوار دريافت جايزه صلح نوبل تشخيص داد.

اُله – دانْبولت، رئيس کميته نوبل می گويد، آقای يونس رهبری است که نشان داده است که حتی فقيرترين فقرا نيز می توانند در امور زندگی خود بهبود ايجاد کنند.

رئيس کميته نوبل می گويد:" صلح نمی تواند دوام داشته باشد، مگر اينکه تعداد معتنابهی از مردم کره زمين موفق شوند خود را از دور تسلسل باطل فقر رها سازند."

رئيس کميته نوبل می افزايد:" اعتبارات و وامهای کوچک بدون وثيقه يکی از راههای شکستن سد فقر است. علاوه بر اين رشد، پيشرفت، و توسعه اقتصادی در ميان پايين ترين طبقات جامعه به پيشرفت و اشاعه دموکراسی و اعتلاء حقوق انسانی نيز کمک می کند."

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا می گويد، آقای يونس با ايجاد امکانات مالی برای ميليونها انسان نيازمند، قدرت و اعتبار تازه ای به آنان بخشيده است. خانم رايس می گويد، دولت آمريکا به علت گزينش بسيار شايسته دريافت کننده جايزه سال جاری صلح نوبل به کميته نوبل تبريک می گويد، و توفيق و پيروزی اين مرد بزرگ را در راه خدمت به فقراء جهان مسئلت می نمايد.

XS
SM
MD
LG