لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۷

رژيم مذهبی ايران اطلاع رسانی به مردم را نيز محدود می کند


رژيم مذهبی ايران اطلاع رسانی به مردم را نيز محدود می کند
رژيم مذهبی ايران اطلاع رسانی به مردم را نيز محدود می کند

رژيم مذهبی ايران به فروشندگان خدمات اينترنتی دستور داده است از سرعت دسترسی به اينترنت و سرعت باز شدن صفحات، مطالب و مندرجات اينترنتی برای خانه ها و کافه های اينترنتی ايران بکاهند.

البته تا اين لحظه بسياری از واحدهای بازرگانی و فروشگاههای ايرانی مشمول اين دستور نشده اند.

کاهش سرعت دستيابی به مطالب اينترنتی بطريق اولی دستيابی و download کردن اخبار غرب، سينما و برنامه های تلويزيونی را بسيار دشوارتر می سازد.

علاوه بر اين چنين وضعی مانع از upload کردن مطالب دگرانديشان در اينترنت می شود. ممانعت از دستيابی به اينترنت زمانی به اجراء در می آيد که رژيم ايران در بحبوحه سرکوبی رسانه ها قرار دارد.

مأموران پليس ايران اخيراً هزاران "ديش" تلويزيونهای ماهواره ای را که متعلق به افراد بوده است در خانه های مردم ضبط و منهدم کرده اند.

در ماه سپتامبر گذشته نيز روزنامه "شرق" که پرچمدار نشريات اصلاح طلبان ايران بود، توقيف شد و مانند گروه کثير ديگری از نشريات ايرانی به محاق تعطيل افتاد.

مسأله ديگر، هدف قرار گرفتن تک تک روزنامه نگاران است.

بر اساس گزارشهای مطبوعاتی رضا عباسی، روزنامه نگار آذری زبان ايران به اتهام "اهانت به مقامات و پخش تبليغات ضد حکومتی" به يکسال زندان محکوم شده است.

آقای عباسی، عضو انجمن دفاع از زندانيان سياسی آذربايجانی است.

بنابر گزارش "خبرنگاران بدون مرز" که سازمانی مدافع حقوق روزنامه نگاران در سراسر جهان است و مرکز اصلی دفتر آن در پاريس قرار دارد، شش روزنامه نگار ديگر ايرانی نيز اخيراً دستگير شده اند.

سه تن از روزنامه نگاران، به نامهای فرهاد امين پور، رضا علی پور، و سامان سليمانی از خبرنگاران روزنامه کردزبان "رُژ هَلات" هستند. اقوام و بستگان اين روزنامه نگاران زندانی هيچ خبری از آنها ندارند و نمی دانند که در کجا و در کدام نقطه در بازداشت به سر می برند. در روز شانزدهم ماه اکتبر، بنابر گزارش سازمان " خبرنگاران بدون مرز"، هفته نامه فارسی زبان اصلاح طلب "سفير دشتستان" نيز توقيف شد و ناشر آن مدير مسئول و معاون مدير مسئول هفته نامه نيز به دستگيری در آمدند. هفته نامه "سفير دشتستان" اخيراً مقاله طنزآميزی در مورد آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران به رشته تحرير در آورده بود.

تام کيسی، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا درباره تهاجم مداوم مقامات رژيم اسلامی ايران به مطبوعات می گويد: "ما بی هيچ ترديدی اين محروميتها و تضييقاتی را که رژيم ايران برای جلوگيری از آزادی بيان و آزادی قلم قائل شده است قاطعانه محکوم می کنيم و از رژيم ايران نيز مؤکداً می خواهيم به حقوق شهروندان خود احترام بگذارد."

کِرتيس کوپر Curtis cooper ، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد، ما از دولت ايران می خواهيم آنانی را که برای استيفای حقوق جهانی خود، برای آزادی بيان و آزادی اجتماع و انجمن تلاش می کنند، و نتيجتاً گرفتار حبس و زندان شده اند، آزاد سازد.

XS
SM
MD
LG