لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۲

پنج نظامی آمريکائی در غرب عراق کشته شدند


ارتش آمريکا در عراق اعلام کرد پنج سرباز آمريکائی در استان غربی الانبار عراق کشته شدند و با مرگ آنها، شمار تلفات آمريکا در ماه اکتبر به نود و شش تن افزايش يافت.

اين پنج تن، از جمله چهار تفنگدار دريائي، و يک ملوان نيروی دريائي، روز چهارشنبه در اثر اقدامات دشمن به قتل رسيدند اما بيانيه‌ای که صبح پنجشنبه در اين باره در عراق منتشر شد، به چگونگی مرگ آنها اشاره ندارد.

روز چهارشنبه همچنين بنا به بيانيه ارتش آمريکا، نيروهای عراقی با حمايت نيروهای آمريکا ده ستيزه جوئی عراق را در حمله به مقر مقتدی صدر، فرمانده سپاه شبه نظامی المهدی کشتند. علاوه بر اين، در حمله نيروهای آمريکا به صدر شهر، در حومه بغداد، ده مظنون به عضويت در جوخه‌های اعدام نيز دستگير شدند. ناحيه صدر شهر در کنترل عناصر وابسته به روحانی شيعه ضدآمريکائي، مقتدی صدر قرار دارد.

ارتش آمريکا گفت هدف از عمليات روز چهارشنبه دستگيری يک سردسته جوخه‌های مرگ و ستيزه جويانی بود که در ربودن يک سرباز عراقي‌تبار آمريکائی دست داشتند. اين سرباز همچنان مفقودالاثر است.

نوری المالکي، نخست وزير عراق، اطلاع از حمله نيروهای عراقی و آمريکائی به صدر شهر يا شرکت در صدور دستور اين حمله را تکذيب کرد و گفت به هماهنگی بيشتری ميان دولت عراق با نيروهای چند مليتی نياز است. در واشنگتن رئيس جمهوری آمريکا گفت با هماهنگی بيشتر موافق است.

آقای بوش همچنين اظهارات سفير آمريکا در عراق آقای زلمای خليل‌زاد و فرمانده نيروهای آمريکا در خاورميانه، آقای جرج کيسی را تائيد کرد که گفته بودند دولت عراق با درخواست آمريکا برای تهيه يک برنامه زمانبندی شده برای گرفتن کنترل کامل امنيت کشور ظرف 12 تا 18 ماه آينده موافقت کرده است، ولی رئيس جمهوری آمريکا افزود که آمريکا فشار غيرقابل تحمل بر رهبران عراقی وارد نخواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG