لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۲

کاندوليزا رايس برای ادامه گفتگوهای اجرای تحريم های کره شمالی وارد مسکو شد


امروز شنبه کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا جهت ادامه گفتگوهای خود درباره جاه طلبی های اتمی کره شمالی، وارد مسکو شد.

ديدار خانم رايس از مسکو آخرين توقف وی در سفر به چهار کشوری است که جهت به اجرا درآوردن تحريم های سازمان ملل عليه کره شمالی در پی آزمايش اتمی هفته گذشته آن کشور، صورت گرفت.

ورود رايس به مسکو در پی ديدار وی از پکن که در آنجا با هوجينتائو رئيس جمهوری چين و مقامات آن کشور به مشورت پرداخت، انجام ميشود. آمريکا از چين بمثابه متحد اصلی کره شمالی مصراً خواسته است تحريم های سازمان ملل را که شامل بازرسهائی برای جلوگيری از ارسال سلاح های ممنوعه از کره شمالی است، کاملاً به اجرا گذارد.

واشنگتن و پکن همچنين از پيونگ يانگ خواسته اند که به گفتگوهای چند جانبه خلع سلاح هسته ای که يکسال است معوق مانده است، بازگردد.

سفر رايس همچنين شامل ديدار از کره جنوبی و ژاپن، بود.

خبرگزاری يوناپ کره جنوبی به نقل از مقامات چينی گزارش داده است که کيم جونگ-ايل رهبر کره شمالی در اين هفته به فرستاده چين گفته است هيچ برنامه ای برای انجام آزمايش های اتمی بيشتر در نظر ندارد. اين گزارش مستقلاً تأييد نشده است.

در تحول جداگانه ای دانلد رامسفلد وزير دفاع آمريکا تعهد آمريکا به دفاع از کره جنوبی را در پی گفتگو با وزير دفاع آن کشور در روز دوشنبه در پنتاگون، مورد تأييد مجدد قرار داد.

رامسفلد گفت اين تعهد شامل ادامه پيمانی است که اول بار در سال ١٩٧٨ برای استفاده از قدرت اتمی آمريکا بعنوان عامل بازدارنده برای حمايت از کره جنوبی، اعلان شد.

XS
SM
MD
LG