لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۶

ديدار پرزيدنت بوش با مقامات ارشد لشکری و کشوری برای بررسی اوضاع عراق


پرزيدنت بوش در کاخ سفيد اوضاع عراق را در جلسه ای با حضور مقامات ارشد لشکری و کشوری مورد بررسی قرار داده است.

ديک چينی، معاون رياست جمهوری، دانلد رامسفلد وزير دفاع، ژنرال جرج کيسی، و ژنرال جان ابی زيد فرماندهان ارشد آمريکائی در خاورميانه و عراق از جمله مقاماتی هستند که در جلسه امروز کاخ سفيد شرکت دارند. اين جلسه در شرايطی برگزار ميشود که "ژنرال ويليام کالدول" يکی از مقامات ارشد نظامی آمريکا در عراق ميگويد عملياتی که از دو ماه پيش برای برقراری امنيت در بغداد به اجرا گذاشته شد، خوب پيش نمی رود.

در يک ماه اخير دست کم هفتاد و پنج سرباز آمريکائی در عراق کشته شده اند که يکی از بالاترين ارقام تلفات يک ماهه نيروهای آمريکائی در عراق محسوب ميشود.

پرزيدنت بوش از سوی اعضای حزب جمهوريخواه خود، و نيز دموکرات ها، برای تغيير در استراتژی نظامی در عراق زير فشار است. پرزيدنت بوش ديروز گفت در هدف ها تغييری داده نخواهد شد، و لی در تاکتيک های مقابله با خشونت، همواره و متناسب با اوضاع، تغييراتی داده ميشود.

امروز در بغداد مردم اميدوار بودند ملاقاتی که در مکه ميان رهبران سُنی و شيعه برای پايان بخشيدن به خشونت و خونريزی انجام گرفت، آثار خود را ظاهر کند. رهبران مذهبی ديروز در آخرين جمعه ماه رمضان ، با نقل آياتی از قران و صدور فتواهائی که خشونت، و بخصوص حمله به مساجد و آدم ربائی ها را منع ميکند، به مذاکرات دو روزه خود پايان دادند.

در همين حال سربازان عراقی در شهر جنوبی عماره مستقر شده اند تا از آتش بس متزلزلی که پس از چند روز زدوخورد ميان پليس و شبه نظاميان شيعه برقرار شد، حراست کنند. شاهدان از بازشدن مجددمغازه ها و استقرار افراد ارتش در پست های بازرسی خبر داده اند.

XS
SM
MD
LG