لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۸

تلاش پکن برای برطرف ساختن بن بست ناشی از برنامه اتمی ايران


وزير امورخارجه چين ميگويد پکن در تلاش برای برطرف ساختن بن بست ناشی از برنامه اتمی ايران نقشی سازنده ايفا می کند. "لی جائو شين" اين نظر را امروز در پکن در يک کنفرانس خبری مشترک با حضور کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا مطرح ساخت.

خانم رايس گفت دو طرف در باره پيش نويس يک قطعنامه شورای امنيت در واکنش به اقدام ايران در امتناع از متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم صحبت کرده اند که به احتمال قوی می تواند به وضع تحريم هائی تنبيهی منجر شود.

در همين حال امروز محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران مجددأ تاکيد کرد که تهران حق ِداشتن تکنولوژی اتمی را رها نخواهد کرد. آقای احمدی نژاد تصميمات شورای امنيت در باره برنامه اتمی تهران را غيرقانونی خواند. آقای احمدی نژاد گفت تهران تسليم فشار نمی‌شود اما حاضر است مذاکره کند.

در تهران ،آقای احمدی نژاد امروز همراه با جمعيتی چند هزار نفری، در تظاهراتی به طرفداری از فلسطينيان و ضديت با اسرائيل شرکت کرد. تظاهرکنندگان ضمن راه پيمائی و حمل پوسترهای آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، شعارهای ضد اسرائيلی ميدادند.

در اين تظاهرات که زير عنوان روز قدس و برای ابراز حمايت از فلسطينی ها و لبنانی ها برپا شده بود، بعضی از تظاهرکنندگان خواستار نابودی و محو اسرائيل شدند.

آقای احمدی نژاد در سخنرانی خود برای تظاهرکنندگان اسرائيل را رژيمی جعلی توصيف کرد که بزودی محو می شود.

تسيپی لی وينی وزير امورخارجه اسرائيل گفت جامعه بين المللی بايد اين اظهارات را يک هشدار تلقی کند. وی گفت تهران ثبات جهانی را تهديد ميکند.

XS
SM
MD
LG