لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۹

محاکمه صدام به اتهام نسل کشی ده روز تعطيل شد


در پی شنيدن اظهارات شهود کرد در باره کشتار سازمان يافته اکراد توسط نيروهای نظامی حکومت صدام حسين، محاکمه رئيس سابق رژيم عراق و همکاران وی به اتهام نسل کشي، ده روز تعطيل شد.

روز پنجشنبه دو شاهد گفتند سربازان ارتش عراق ساکنان روستاهای کرد نشين را در کاميون‌های کثيف سوار مي‌کردند تا آنها را برای تيرباران به نقاط دورافتاده در کوير منتقل سازند.

اين دو شاهد گفتند که شمار کمی موفق شدند با غلبه بر پاسداران عراقي، قبل از آغاز تيرباران از مهلکه سالم بگريزند. يکی از دو شاهد گفت که برای پرهيز از جلب توجه پاسداران عراقی در يک چاله که از اجساد قربانيان پر بود، مخفی شد، و وقتی پاسداران رفتند، از آنجا فرار کرد.

مقامات دادستانی عراق می گويند نيروهای صدام حسين در جريان مبارزه انفال در شمال عراق در سال ۱۹۸۸ بيش از ۱۸۰ هزار کرد را نابود کردند.

بنا به گزارش‌های قبلي، حکم دادگاه در باره صدام و هفت تن از مقامات حکومت او به اتهام کشتار ۱۴۸ تن از اهالی يک دهکده شيعه نشين تا اوائل ماه آينده ميلادی (نوامبر) صادر خواهد شد. بنا به اظهارات دادستان، در پی يک سوءقصد نافرجام عليه جان خود، صدام حسين دستور قتل تمام اهالی يک دهکده را صادر کرد.

XS
SM
MD
LG