لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

رايس پس از توافقات ژاپن برای اجرای تحريم های کره شمالی وارد کره جنوبی شد


امروز پنجشنبه کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا در دومين توقف سفر خود به چهار کشور خاور دور که جهت جلب پشتيبانی از تحريم های عليه کره شمالی انجام ميشود، وارد کره جنوبی شد.

رايس قرار است مقامات کره جنوبی را برای ايفای نقش وسيعتری در به اجرا گزاردن تحريم هائی که پس از آزمايش زيرزمينی اتمی کره شمالی در هفته گذشته اعلام شده اند، متقاعد کند.

رايس گفت واشنگتن در پی محاصره دريائی کره شمالی نيست هرچند در صورت آزمايش های اتمی بيشتر تحريم ها ميتوانند تشديد شوند.

يک قانون گزار کره جنوبی گفته است جهان بايستی برای سه چهار آزمايش اتمی ديگر از سوی کره شمالی آماده شود و گفت اين نظر مبتنی بر گزارش های اطلاعاتی بين المللی است.

در تحولی ديگر گزارش های رسيده از پکن حاکی از آن است که امروز پنجشنبه فرستاده چين در کره شمالی با "کيم جونگ ايل" رهبر کره شمالی ديدار کرده و پيامی از هوجينتائو رئيس جمهوری چين را که گفته ميشود حاوی هشدار شديدی به کيم بوده است، ارائه کرده است.

رايس از ژاپن پس از دو روز مذاکره با "تارو آسو" وزير خارجه و "شينزو آبه" نخست وزير آن کشور، به کره جنوبی رفته است.

ژاپن و آمريکا متعهد شدند که با يکديگر برای به اجرا گزاردن تحريم ها، همکاری کنند.

در همين حال يک مقام ارشد آمريکا که همراه وزير خارجه سفر ميکند گفت فرستاده ويژه ای از چين به کره شمالی رفته است تا به پيونگ يانگ درباره انجام آزمايش اتمی بيشتر، هشدار شديد بدهد.

در واشنگتن پرزيدنت بوش هشدار داد که اگر کره شمالی سلاح های اتمی به ايران يا القاعده منتقل کند، ميتواند با "پيامدهای سنگينی” مواجه شود.

وزير خارجه آمريکا جهت بحث بيشتر مسأله کره شمالی پس از گفتگوهای سئول، عازم پکن و مسکو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG