لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

انزوای کره شمالی


انزوای کره شمالی
انزوای کره شمالی

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا می گويد قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد که تحريم هائی را بر کره شمالي، به دليل برنامه اتمی آن وضع می کند، نشان می دهد که اين رژيم کمونيستی چگونه منزوی شده است.

ما قطعنامه ای داريم بر اساس اصل هفتم منشور سازمان ملل متحد که با ۱۵ رای موافق ، بدون هيچ مخالف تصويب شد. در حقيقت، معنای آن اين است که همه از آن حمايت می کنند.

رهنمود بسيار روشنی است برای آنچه که بايد يا نبايد اجازه يابد وارد کره شمالی شود. قطعنامه ابزاربسيار نيرومندی فراهم می آورد که می تواند به امکان وجود يک محموله خطرناک يا مشکوک پی ببرد.

قطعنامه ورود کالاهای لوکس را ممنوع می سازد، که به گمان من برای رژيمی که رهبران آن هميشه از چنين کالاهائی استفاده کرده اند، در حالی که بسياری از مردم آن از گرسنگی می ميرند، مشکل آفرين خواهد بود.

قطعنامه از کره شمالی می خواهد برنامه اتمی خود و برنامه های توليد ديگر سلاح های ويرانگر را متوقف سازد و به مذاکرات شش جانبه باز گردد.

پيونگ يانگ اين مذاکرات را که کره جنوبي، چين، روسيه، ژاپن و آمريکا در آن شرکت دارند، از نوامبر ۲۰۰۵ تحريم کرده است.

خانم رايس می گويد : پيمان جهانی جلوگيری از گسترش سلاح های کشتار جمعی به شدت زير فشار قرار دارد، اما هنوز نشکسته است.

بزرگترين چالش با اين پيمان از کشورهائی ناشی می شود که تعهدات خود را برای رعايت احترام و اجرای آن نقض می کنند. رژيم کره شمالی چنين موردی است، ايران نيز هست. دولت ايران نگاه می کند و اينک می تواند ببيند جامعه بين المللی به تهديدهای ناشی از گسترش سلاح های اتمی پاسخ خواهد داد.

من انتظار دارم شورای امنيت در اين هفته کار تدوين قطعنامه مربوط به برقراری تحريم هائی عليه ايران را آغاز کند، تا آن که دولت ايران روندی را که دنبال می کند ، و می تواند به انزوای بيشتر منجر شود، مورد بررسی قرار دهد.

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه امريکا می گويد اينک ائتلافی از کشورهائی وجود دارد که برای تغيير رفتار ايران در مساله برنامه اتمی با يکديگر همکاری می کنند.

خانم رايس می گويد همه بر اين باورند که ايران يک مساله است. پرزيدنت بوش اين ائتلاف ها را به وجود آورده است. شيوه درست آن است که اين فعاليت ادامه يابد و تنها راهی است که اجازه می دهد از ديپلماسی برای حل چنين مواردی استفاده شود.

XS
SM
MD
LG