لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۶

اقتصاددان بنگلادشی برنده جايزه صلح نوبل جنبشی سياسی را تدارک می بيند


محمود يونس، اقتصاددان بنگلاشی برنده جايزه امسال صلح نوبل، ميگويد در نظر دارد جنبشی را پايه گذاری کند که يافتن کانديداهائی صادق و لايق برای فرستادن به صحنه مبارزات انتخاباتی در انتخابات پارلمانی سال آينده هدف آن خواهد بود. آقای يونس به خبرنگاران گفت وی همچنين درصورت لزوم ممکن است برای پاک کردن عرصه سياست آن کشور فقير از سياست بازان بدنام، يک حزب سياسی تشکيل دهد. با اينحال آقای يونس گفت نمی خواهد آخر اين ماه که دولت کنونی بنگلادش کنار ميرود، رهبری دولت موقتی را عهده دار شود که انتخابات سال آينده را انجام خواهد داد.

احزاب عمده سياسی بنگلادش نتوانسته اند در مورد ترکيب دولت موقت به توافق برسند. حزب حاکم و گروههای مخالف همچنين نتوانسته اند اختلافات خود را در مورد اصلاحات در قانون انتخابات برطرف سازند، و عوامی ليگ، حزب اصلی مخالف تهديد کرده است که انتخابات را تحريم ميکند.

مخالفين در ماههای اخير چندين اعتصاب منجر به خشونت ترتيب داده اند. بنا به گزارشهائی که از داکا ميرسد اگر دو طرف نتوانند در مورد ترکيب دولت موقت به توافق برسند، خشونت ممکن است شدت و گسترش بيشتری پيدا کند.

آقای يونس، و بانک "گرامين" که وی موسس آن است، روز جمعه برای تلاش در جهت خارج ساختن مليونها انسان از فقر و گرسنگی به عنوان برندگان جايزه صلح نوبل سال ۲۰۰۶ معرفی شدند. در بنگلادش مردم به آقای يونس عنوان "صاحب بانک فقرا" داده اند.

XS
SM
MD
LG