لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۵

دولت های بزرگترين ايالات آمريکا برای کاهش از گازهای گلخانه ای، همکاری مي کنند


دولت فدرال آمريکا، و دولتهای بزرگترين ايالات آمريکا، نيويورک و کاليفرنيا، برای کاهش از تصاعد گازهای گلخانه‌ای که عامل بالارفتن دمای زمين دانسته مي‌شوند، همکاری خواهند کرد.

آقای آرنولد شوارتزنگر، فرماندار کاليفرنيا، گفت با امضای يک فرمان، ايالت کاليفرنيا را که در غرب آمريکا قرار دارد، به ابتکار ايالات شرقی برای کاهش از گازهای گلخانه‌ای بپيوندد.

هدف از اين ابتکار کاهش از گاز دی اکسيد کربن حاصل از نيروگاه‌های برق در هفت ايالت شمال شرقی آمريکا است. اين برنامه به نيروگاه اجازه می دهد که مقدار مشخصی گاز توليد کنند، اما اگر از اين مقدار فراتر بروند، بايد به ميزان افزايش گاز خود پول بپردازند. نيروگاه‌هائی که تصاعد گاز آنها به حدنصاب نرسد، مي‌توانند مابه التفاوت آن را به صورت اعتبار به نيروگاه‌هائی که بالای حد نصاب گاز دارند، بفروشند.

شوارتزنگر، و جرج پتاکي، فرماندار ايالت نيويورک، روز دوشنبه در باره امکان ادغام کاليفرنيا در معاهده ايالت‌های شمال شرقی آمريکا مذاکره کردند.

در پی آنکه جرج بوش، آمريکا را از معاهده بين‌المللی کاهش گازهای گلخانه‌ای موسوم به پيمان کيوتو خارج کرد، فرماندار نيويورک ابتکار کاهش از گازهای گلخانه‌ای را به صورت پيمانی ميان ايالات شمال شرقی آمريکا به وجود آورد. علت مخالفت آقای بوش با پيمان کيوتو اين بود که پيوستن به آن ابتکار عمل را از دست آمريکا می گرفت و به اقتصاد آمريکا ضرر مي‌زد.

XS
SM
MD
LG