لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۴

سران آفريقا در باره آينده ساحلی ساحل عاج مذاکره می کنند


سران کشورهای عضو اتحاديه آفريقا قرار است در ديدار امروز، سه شنبه، خود در اتيوپی به بحث در باره آينده سياسی ساحل عاج بپردازند، زيرا انتخابات در ساحل عاج برای بار دوم و به مدتی نامعين به تعويق افتاده است.

علاوه بر سران اتحاديه آفريقا که در آديس آبابا ملاقات دارند، اعضای شورای صلح و امنيت آفريقا هم قرار است به جلسه مذاکره در باره ساحل عاج ملحق شوند.

توصيه‌های حاصل از اجلاس امروز پيش از اجلاس ۲۵اکتبر، به شورای امنيت فرستاده خواهد شد که انتظار مي‌رود در باره جزئيات طرحی برای آينده ساحل عاج تصميم بگيرد.

هفته گذشته، جرالد استودمن، رئيس هيات نظارت بر انتخابات سازمان ملل در ساحل عاج، گفت انتخابات محلی تا پائيز سال آينده، يا اکتبر ۲۰۰۷ به تعويق انداخته خواهد شد. اين انتخابات در سال ۲۰۰۵ برگزار نشد و به سال ۲۰۰۶ موکول شده بود.

تعويق انتخابات بر نگرانی از بروز ناآرامي‌های سياسی در ساحل عاج افزوده است زيرا شورشيان مسلح و جناح مخالف دولت از رئيس جمهوری ساحل عاج لوران جيبگبو خواسته‌اند در پايان دوره رياست جمهوری خود کنار برود.

روز يکشنبه طی تظاهراتی در ابيجان، پايتخت ساحل عاج، دست کم ده هزار تن خواهان استعفای جيبگبو شدند.

انتخابات به تعويق افتاده در ساحل عاج قرار است معاهده صلح ميان حکومت و نيروهای مخالف را تقويت کند. ساحل عاج از دوران جنگ داخلی سال ۲۰۰۲، ميان نيروهای دولتی در جنوب و شورشيان مسلح که کنترل شمال را به دست دارند، دوپاره شده است.

XS
SM
MD
LG