لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۴

نخست وزير عراق گفت برای خلع سلاح شبه نظاميان چند ماه صبر خواهد کرد


نوری المالکي، نخست وزير عراق روز دوشنبه (امروز) گفت برای خلع سلاح نيروهای شبه‌نظامی وابسته به تشکل‌های مذهبی و سياسي، چند ماه صبر خواهد کرد.

آقای المالکی در مصاحبه‌ای که در روزنامه آمريکائی يو.اس.ا. تودی USA Today چاپ شد، گفت سپاهيان شبه‌نظامی بايد منحل شوند، اما اين کار وقت مي‌گيرد. وی افزود که تاريخ خلع سلاح و انحلال لشکرهای وابسته به احزاب سياسی و مذهبی عراق، شايد پايان سال جاری مسيحی يا آغاز سال آينده باشد.

آقای ملکی گفت يک کميته تشکيل شده است که به روی استراتژی نظامی و سياسی برای منزوی کردن و مقابله کردن با تهديد، کار مي‌کند.

اظهارات وی در زمانی انتشار يافت که دولت آمريکا به دولت عراق فشار مي‌آورد که برای خلع سلاح عناصر مسلح دست به اقدام عاجل‌تر و قوي‌تر بزند.

آقای مالکی گفت انتظار دارد آمريکا اوائل سال ميلادی آينده از شمار نيروهای خود در عراق به طرز قابل ملاحظه‌ای بکاهد.

مالگی گفت اگر نيروهای امنيتی عراق به تقويت خود ادامه دهند، عقب‌نشينی نيروهای آمريکا از عراق تا چندماه ديگر آغاز مي‌شود.

وی از آنچه اتکای بيش از اندازه نيروهای ائتلاف به قدرت نظامی خواند، انتقاد کرد و گفت برای مبارزه با تروريسم و عناصر مسلح، استفاده از تانک و توپ و هواپيما کافی نيست. نيروهای ائتلاف به رهبری آمريکا از دولت عراق اجازه خواسته‌اند شهرک صدر در حاشيه بغداد را از عناصر مسلح ضدآمريکائی پاک کنند.

آقای المالکی گفت تقاضای انجام عمليات گسترده نظامی در صدرشهر را رد کرد زيرا باعث خرابی تمام محله و به مخاطره افتادن جان غيرنظاميان مي‌شود. وی گفت به جای اين کار، از حملات دقيق به اهداف مشخص حمايت مي‌کند.

XS
SM
MD
LG