لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۸

موشه کاتساو تصميم گرفت در جلسه افتتاحيه پارلمان اسرائيل شرکت نکند


موشه کاتساو رئيس جمهوری اسرائيل تصميم گرفته است در اجلاس افتتاحيه زمستانی پارلمان آنکشور پس از آنکه پليس توصيه کرده است وی بخاطر اتهام تجاوز جنسی مورد تعقيب قرار گيرد، شرکت نکند.

آقای کاتساو برنامه خود را امروز دوشنبه در آخرين لحظات در مورد عدم شرکت در جلسه پارلمان که سنتاً در آن رئيس جمهوری سخنرانی ارائه ميدهد، اعلام کرد.

وی در مرکز يک رويداد جنجالی که يک کارمند سابق زن دفتر رئيس جمهوری او را به اعمال منافی عفت و از جمله تجاوز جنسی متهم کرده است، قرار دارد. اقای کاتساو ميگويد که بی گناه است و يکی از زنان را به کوشش برای اخاذی، متهم کرده است.

تحقيقگران پليس به دادستان کل اسرائيل توصيه کردند که روز يکشنبه رئيس جمهور را به اتهام تجاوز و نيز بخاطر استراق سمع و سوء استفاده از قدرت صدور فرمان عفو رياست جمهوری، تحت تعقيب قانونی قرار دهد.

بازپرسان اين اقدام را پس از جمع آوری مدارک و کامپيوتر های منزل رسمی رياست جمهوری و چندين بار مصاحبه با وی، توصيه کردند.

آقای کاتساو تا زمانی که مقام رئيس جمهوری را بر عهده دارد از پيگرد قانونی مصون است وليکن پارلمان اسرائيل ميتواند وی را از رياست جمهوری برکنار کند.

مقام رئيس جمهور در اسرائيل بيشتر يک مقام تشريفاتی است.

در گذشته يکی از رؤسای جمهوری اسرائيل بنام "اِزر ويزسمن" بخاطر دريافت وجوه مالی مورد ظن قرار گرفت. معهذا اين اولين بار است که يک رئيس جمهور در اسرائيل به رفتار منافی عفت متهم ميشود.

XS
SM
MD
LG