لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۳

بولتون: جمهوری اسلامی بايد از پاسخ شورای امنيت به کره شمالی درس عبرت بگيرد


سفير آمريکا در سازمان ملل متحد از ايران مصراً خواسته است از پاسخ شورای امنيت به ادعای کره شمالی در مورد آزمايش اتمی اين کشور درس عبرت بگيرد.

جان بولتون، سفير آمريکا در سازمان ملل متحد، ميگويد اميدوار است که ايران متوجه شود چنانچه در پی توليد سلاحهای اتمی باشد با همان انزوائی که بر روی کره شمالی اعمال شده است روبرو خواهد شد.

نمايندگان کشورهای عضو اتحاديه اروپا قرار است روز سه شنبه (فردا) گردهم آيند و تحريم های احتمالی عليه جمهوری اسلامی را مورد بررسی قرار دهند. رئيس سياست خارجی اروپا، خاوير سولانا، در جريان مذاکرات متعددی که با مذاکره کننده هسته ای ايران، علی لاريجانی، داشته از عهده تشويق جمهوری اسلامی به تعليق غنی سازی اورانيوم بر نيامده است. رئيس جمهوری ايران می گويد تهران به برنامه اتمی خود، برغم آنچه که او تهديد و فشار از سوی قدرت های عمده جهان توصيف کرد، ادامه خواهد داد.

ايسنا خبرگزاری دانشجوئی ايران روز يکشنبه اظهارات محمود احمدی نژاد را نقل کرد که گفته است تهديد و فشار بر اراده ايران اثر نميگذارد. آقای احمدی نژاد گفت خواست تعليق برنامه غنی سازی اورانيوم غير قانونی است.

مقامات آمريکائی ميگويند پنج عضو دائمی شورای امنيت (آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه و چين)، بعلاوه آلمان در مورد تحريم های تنبيهی عليه ايران، اتفاق نظر دارند. .

جمهوری اسلامی ضرب الاجل ۳۱ اوت گذشته برای پايان بخشيدن به غنی سازی اورانيوم يا روبرو شدن با تحريم های بين المللی را ناديده گرفت. کشورهای جهان ايران را به تلاش برای دستيابی به سلاح های هسته ای متهم می کنند، اتهامی که جمهوری اسلامی آنرا رد کرده است.

XS
SM
MD
LG