لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۶

استقبال همسايگان کره شمالی از قطعنامه تحريم ها


همسايگان کره شمالی از يک قطعنامه شورای امنيت که تحريم هائی تنبيهی را عليه کره شمالی در واکنش به آزمايش اتمی ادعائی هفته پيش آن کشور وضع کرد، استقبال کرده اند.

کره جنوبی امروز، يکشنبه، اعلام کرد که اين قطعنامه را به دقت اجرا خواهد کرد.

شينزائو آبه نخست وزير ژاپن نيز ضمن تحسين از اقدام شورای امنيت گفت آن کشور حتی وضع و اعمال تحريم های تنبيهی شديدتری را هم بررسی ميکند.

چين به قطعنامه رای مثبت داده است، اما سفير آن کشور در سازمان ملل متحد ميگويد پکن با تفتيش محموله های باری مخالف است . وی عليه هرگونه اقدامی تحريک آميز هشدار داد.

قطعنامه ای که روز شنبه در شورای امنيت تصويب شد پيونگ يانگ را از واردات و صادرات بسياری از اقلام نظامی منع ميکند و به کشورها اجازه ميدهد کشتی های راهی کره شمالی، و بالعکس را بازرسی کنند. اين قطعنامه همچنين با منع فروش اقلام لوکس به کره شمالی، نزديکان به کيم يانگ ايل رهبر کره شمالی را که خريداران چنين اقلامی هستند، هدف گرفته است.

آمريکا قطعنامه شورای امنيت را پيامی قاطع تر برای کره شمالی توصيف کرده است . اما اين قطعنامه توسل به قوای نظامی را مجاز نمی شناسد که دادن امتيازی به روسيه و چين توصيف شده است. پرزيدنت بوش تصويب قطعنامه را نشانه ای از هم بستگی جهان عليه جاه طلبی های اتمی کره شمالی دانست.

در همين حال هنوز در مورد نحوه اجرای قطعنامه پرسش هائی وجود دارد. رئيس حزب حاکم کره جنوبی ميگويد آن کشور نبايد مستقيما در بازرسی کشتی ها دخالت کند، زيرا چنين اقدامی می تواند به منازعه ای مسلحانه منجر شود. چند عضو شورای امنيت نيز گفته اند اگر کره شمالی به مذاکرات بازگردد، تحريم ها بايد کنار گذاشته شود.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا در اين هفته در سفری به چين، ژاپن و کره جنوبی در باره نحوه اجرای قطعنامه مذاکره خواهد کرد.

الکساندر الکسيوف معاون وزارت امورخارجه روسيه روز جمعه در کره شمالی بود. وی ميگويد با کيم جی گوان مذاکره کننده ارشد اتمی کره شمالی در باره ازسرگيری مذاکرات شش جانبه خلع سلاح مذاکراتی سودمند داشته است.

XS
SM
MD
LG