لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۵

نتيجه گيريها ازاطلاعات مرتبط با آزمايش اتمی ادعائی کره شمالی مقدماتی و ضد ونقيض است


کره جنوبی و ژاپن ميگويند تشعشعی اتمی کشف نکرده اند که مويد آزمايش زيرزمينی اتمی ادعائی دوشنبه کره شمالی باشد. جمعه شب مقامات آمريکائی معرفی نشده ای گفته بودند هواپيماهای آمريکائی در نمونه برداری های بعمل آمده از هوای نزديک به محلی که حدس زده ميشود جايگاه آزمايش اتمی کره شمالی است، نشانه هائی از تشعشع ديده اند. با اينحال همين مقامات تاکيد ميکنند که هنوز هيچگونه نتيجه گيری نهائی و قطعی انجام نگرفته است.

اين خبرها که کماکان متکی به نتيجه گيريهای مقدماتی است هنگامی ميرسد که اعضای شورای امنيت سازمان ملل متحد به تلاش برای شکل بخشيدن به قطعنامه ای که کره شمالی را مشمول تحريم های تنبيهی خواهد کرد ادامه ميدهند.

رای گيری به قطعنامه قرار بود امروز، شنبه، انجام گيرد . اما ديپلوماتها در سازمان ملل متحد ميگويند مخالفت های آخرين لحظه روسيه و چين با پيشنويسی که مورد مصالحه قرار گرفته بود، ممکن است رای گيری امروز را به تاخير بياندازد.

در همين حال خبرگزاريهای روسيه اظهارات سرگئی ايوانوف وزير دفاع آن کشور را نقل کردند که گفته است اگر کره شمالی با بازگشت به مذاکرات بر سر برنامه اتمی خود موافقت کند، هرگونه تحريم تنبيهی سازمان ملل متحد در مورد پيونگ يانگ بايد کنار گذاشته شود.

در پيشنويس قطعنامه، وضع تحريم هائی اقتصادی و تسليحاتی عليه کره شمالی، از جمله ممنوعيت سفرها و محدوديت های مالی توصيه شده است. اين پيش نويس استفاده از زور را منتفی ميداند که دادن امتيازی به روسيه و چين تلقی شده است.

در واشنکتن پرزيدنت بوش قانونی را امضاء کرد که به آمريکا اجازه ميدهد هر خارجی فراهم کننده تکنولوژی تسليحات اتمی برای کره شمالی را مشمول تحريم های تنبيهی کند. کره شمالی تهديد کرده است آزمايش های اتمی بيشتری انجام خواهد داد. پيونگ يانگ گفته است هرگونه تحريم شديد جديد را به منزله اعلان جنگ تلقی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG