لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۶

توافق رؤسای جمهوری کره جنوبی و چين در چگونگی واکنش به کره شمالی


چين ميگويد "وو موهيون" رئيس جمهوری کره جنوبی و "هو جينتائو" رئيس جمهوری چين برسر چگونگی واکنش به آزمايش اتمی ادعائی کره شمالی، به توافق رسيده اند.

اين دو رهبر امروز قريب چهل دقيقه در پکن گفتگو کردند. پس از آن سانگ مين سون مشاور امنيت ملی کره جنوبی به خبرنگاران گفت چين و کره جنوبی از تحريم های تنبيهی عليه کره شمالی جانبداری ميکنند، و اتفاق نظر دارند که شبه جزيره کره بايد عاری از اتم شود، اما اين دگرگونی بايد از طريق اقداماتی انجام گيرد که تامين کننده ثبات باشد.

در همين حال در پيش نويس قطعنامه ای که آمريکا ديروز به اعضای شورای امنيت سازمان ملل متحد ارائه داد، وضع تحريم هائی اقتصادی و تسليحاتی عليه کره شمالی توصيه شده است که ممنوعيت های مسافرتی و محدوديت های مالی نيز بخشی از آنهاست.

اين قطعنامه ممنوعيت کامل تسليحاتی را حذف کرده است وليکن در آن سلاح های سنگين نظير تانک و هواپيماهای جنگی، ممنوع اعلام شده اند. آمريکا خواستار آن است که رای گيری به قطعنامه تا اواخر وقت امروز انجام گيرد.

اما روسيه و چين از شورای امنيت سازمان ملل متحد خواسته اند در رای گيری عجله نکند و منتظر بماند تا معلوم شود آيا از تلاش های ديپلوماتيک ِ آخرين لحظه، نتيجه ای حاصل خواهد شد يا نه.

از سوی ديگر روسيه گفت "الکساندر اکسيوف" فرستاده مسکو به گفتگوهای شش جانبه درباره برنامه اتمی کره شمالی برای مذاکره در مورد تحولات تازه اتمی، هم اکنون در پيونگ يانگ است.

XS
SM
MD
LG