لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۵

رهبر تبعيدی حماس خواهان ايجاد دولت فلسطينی در مرزهای پيش از جنگ ١٩٦٧ شد


رهبر تبعيدی حماس فراخوانی را برای نشست اعراب جهت تعيين جدول زمانی ايجاد دولت فلسطينی، اعلام کرده است.

روز پنجشنبه خالد مشعل در سخنانی در دمشق گفت مرزهای دولت فلسطينی بايستی که تا مرزهای اسرائيل آنگونه که قبل از جنگ شش روزه ١٩٦٧ بودند، امتداد يابد.

مشعل که هم اکنون در تبعيد به سر ميبرد موضع هميشگی حماس را مبنی بر عدم شناسائی اسرائيل ، تکرار کرد.

وی اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل را بخاطر تأخير در رها شدن گيلاد شليط سرباز اسرائيلی که توسط مردان مسلح فلسطينی در ماه ژوئن ربوده شد، مقصر خواند.

مشعل از آقای اولمرت بخاطر رد پيشنهاد فلسطينيان مبنی بر تبادل سرباز اسرائيلی با بسياری فلسطينيان بازداشتی در زندانهای اسرائيل، انتقاد کرد.

روز پنجشنبه اسرائيل درخواست حماس را برای تبادل سرباز ربوده شده با صدها زندانی فلسطينی، رد کرد.

از زمانی که ستيزه گران فلسطينی يک سرباز اسرائيلی را در اواخر ماه ژوئن گذشته ربودند، اسرائيل بارها نوار غزه را مورد تهاجم قرارداده است.

روز پنجشنبه منابع فلسطينی اعلام کردند يک حمله هوائی اسرائيل به شهرغزه، دست کم دو نفر را از پای در آورد و حدود ۱۰ نفر را مجروح ساخت. اين حمله چند ساعت پس از آن که شش فلسطينی در زد و خوردی با نيروهای اسرائيل جان خود را از دست دادند، روی داد.

ارتش اسرائيل متعاقباً وقوع اين حمله را که شامگاه روز پنجشنبه روی داد، مورد تأييد قرار داد وخاطر نشان ساخت که ارتش خانه يکی از رهبران ارشد شاخه مسلح حماس را هدف گرفته بود. به گفته شاهدان عينی، رهبر ارشد حماس ازحمله اسرائيل جان به در برد.

اسرائيل، اتحاديه اروپا و آمريکا حماس را يک تشکيلات تروريستی قلمداد ميکنند.


XS
SM
MD
LG