لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۷

نگرانی وزير دفاع آمريکا از دستيابی ايران و کره شمالی به جنگ افزارهای اتمی


دانلد رامسفلد وزير دفاع آمريکا می گويد کوشش کره شمالی و ايران برای دست يابی به جنگ افزار اتمی به دلايل گوناکون نگران کننده است: نخست، کشورهائی که به گسترش فناوری اتمی شهرت دارند، آنها را در اختيار کشورهای ديگر و نيز تشکيلات غير دولتی قرار می دهند.

ما اين نمونه را اخيرا در مورد ايران و ارسال تجهيزات برای حزب اله ديديم.

دوم، برنامه های آنها به افزايش خطرات سلاح های مرگبار که احتمالا به دست تشکيلات غير دولتی بيافتد اشاره دارد، چنين تشکيلاتی ، بر خلاف يک ملت، نمی توانند از راهی که می روند باز داشته شوند زيرا نگران حفاظت از سرزمين خود نيستند.

آقای رامسفلد می گويد نگرانی دوم اين است که ملت های ديگر ممکن است تصميم بگيرند که ديگر نمی توانند از توليد جنگ افزار اتمی پرهيز کنند.

اگر اين روند ادامه پيدا کند، شمار کشورهای دارای اسلحه اتمی افزايش خواهد يافت و از کره شمالی و ايران فراتر خواهد رفت. در نتيجه، زمان رسيدن به آستانه اتمی چند سالی جلو خواهد افتاد.

آقای رامسفلد می گويد تمام اين تحولات احتمالی جامعه بين المللی را تهديد می کند: اين موضوع را به اين دليل ياد آور می شوم که آشکارا به اهميت فراوان همکاری در ميان اعضای جامعه جهانی اشاره دارد.

لازم است شرايطی فراهم آيد که ايران، کره شمالی و کشورهای ديگر بتوانند از ادامه مسير فعلی بازداشته شوند.

دانلد رامسفلد وزير دفاع آمريکا می گويد زمان خواهد گفت که آيا ديپلماسی برای وادار ساختن رژيم هائی مانند کره شمالی و ايران به تغيير راه های خود ، کافی خواهد بود يانه. اما، اين راه درستی است که بايد پيموده شود.

XS
SM
MD
LG