لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

چين با تحريم های سنگين شورای امنيت عليه کره شمالی مخالفت کرد


چين از شورای امنيت سازمان ملل خواست پيام روشنی به کره شمالی بفرستد که آزمايش اتمی آن کشور کار اشتباهی بوده است اما بار ديگر تاکيد کرد که از اعمال تحريم‌های سنگين تنبيهی عليه کره شمالی حمايت نمي‌کند.

ليو جيانچائو، يک سخنگوی وزارت امورخارجه چين روز پنجشنبه گفت هر نوع تحريم از سوی شورای امنيت بايد درجهت تشويق رفع بن بست در مذاکرات هسته‌ای با کره شمالی باشد.

جان بولتون، سفير آمريکا در سازمان ملل امروز (پنجشنبه) قرار است پيش نويس قطعنامه‌ای عليه کره شمالی را برای تصويب رسما به اعضای شورای امنيت عرضه کند که در آن پايان بخشيدن به برنامه تسليحات اتمی از حکومت کره شمالی درخواست شده است.

مطابق اين پيش‌نويس، کره شمالی تحت تحريم‌های مالی و تسليحاتی شديدی قرار مي‌گيرد و از وارد کردن کالاهای لوکس به کلی محروم مي‌شود. آمريکا از شورای امنيت مي‌خواهد که اين قطعنامه را تا روز يکشنبه تصويب کند.

در پی اعلام آزمايش بمب اتمی توسط حکومت کره شمالي، ژاپن از تحريم‌های سخت و جديد عليه کره شمالی حمايت مي‌کند.

سونگ ايل هو، سفير مسئول عادي‌سازی روابط کره شمالی با ژاپن به خبرگزاری کيودوی ژاپن گفت که اگر ژاپن تحريم‌های بيشتری عليه کره شمالی برقرار سازد، کره شمالی دست به اقدامات تلافي‌جويانه شديدی خواهد زد.

ژاپن در واکنش به آزمايش اتمی کره شمالي، تمام واردات خود از کره شمالی را منع کرد و از ورود تمام کشتي‌های کره شمالی به بنادر خود جلوگيری مي‌کند. اين تحريم‌ها به محدوديت‌هائی که ژاپن در پی آزمايش موشکی کره شمالی در ژوئيه گذشته عليه اين کشور برقرار ساخت، اضافه مي‌شوند.

آمريکا هنوز مشغول تحقيق در ين باره است که مسجل شود انفجار زيرزمينی روز دوشنبه در کره شمالی حاصل انفجار يک بمب اتمی بوده است. پرزيدنت بوش می گويد حتی اگر آزمايش بمب اتمی کره شمالی چنانکه برخی کارشناسان اشاره کرده‌اند، کاملا موفقيت آميز هم نبوده باشد، اعلام آزمايش بمب اتمی توسط کره شمالی کافی است که اين کشور تهديدی برای صلح و امنيت جهانی دانسته شود.

آقای بوش که روز چهارشنبه در واشنگتن در برابر خبرنگاران سخن مي‌گفت، امکان مذاکره مستقيم ميان آمريکا و کره شمالی برای کاستن از تنش‌ها را رد کرد و توضيح داد که مذاکرات دو جانبه به کره شمالی در گذشته شکست خورده‌اند. آقای بوش معهذا تاکيد کرد که دولت آمريکا قصد ندارد به کره شمالی حمله کند.

حکومت کره شمالی تهديد کرده است که دست به آزمايش‌های اتمی بيشتری خواهد زد و گفت که فشارهای آمريکا را اعلان جنگ به خود تلقی مي‌کند.

XS
SM
MD
LG