لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۹

سازمان ملل کارمندان خارجی خود را از جنوب و مرکز سومالی خارج کرد


سازمان ملل در گزارش ماهانه خود در باره اوضاع سومالی روز پنجشنبه امروز اعلام کرد که موقتا به کارمندان خارجی خود دستور داد از مناطق مرکزی و جنوبی سومالی خارج شوند. سازمان ملل اين اقدام را ناشی از «تهديدهای کتبی مستقيم» نسبت به کارمندان خود و همچنين واکنش به فضای ناامن در کشور سومالی قلمداد کرد.

مقامات سازمان ملل مي‌‌گويند تهديدهای کتبی از سوی اسلامگرايان افراطی به کارمندان خارجی اين سازمان رسيده است. گروه‌های ستيزه‌جوی اسلامي، بعد از آنکه موگاديشو، پايتخت سومالی را از کنترل دولت مرکزی بيرون آوردند، کنترل بخش اعظمی از مناطق مرکزی و جنوبی سومالی را در اختيار گرفته‌اند.

در اين بيانيه تاريخ و جزئيات خارج شدن کارمندان خارجی سازمان ملل از سومالی اعلام نشده است. سازمان ملل مي‌گويد تا اطلاع ثانوی به تمام ماموريت‌های خود در شهر موگاديشو خاتمه داده است. نگرانی بين‌المللی از اوضاع سومالی به خاطر افزايش تنش ميان اسلامگرايان افراطی و دولت موقت ضعيف دست‌نشانده سازمان ملل، بالا گرفته است. اين دولت در حال حاضر صرفا کنترل شهر بيدوا را در اختيار دارد.

اسلامگرايان سومالی عليه اتيوپی اعلام جهاد داده‌اند زيرا به گفته آنها اتيوپی به دولت مرکزی سومالی کمک نظامی مي‌دهد. اتيوپی حضور سربازان خود در خاک سومالی را انکار کرده است.

XS
SM
MD
LG