لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۳

حمله مرگبار به ايستگاه جديد تلويزيون ماهواره ای عراق


مقامات عراقی ميگويند دست کم نوزده نفر بامداد امروز در حملاتی جداگانه در بغداد کشته شدند.

پليس ميگويد افراد مسلح به اداره يک ايستگاه جديد تلويزيون ماهواره ای عراقی موسوم به Shaabiya در شرق بغداد حمله کردند. مديران اين ايستگاه تلويزيونی ميگويند دست کم يازده محافظ و کارمند کشته شدند. اين يکی از شديد ترين حملات عليه وسائل ارتباط جمعی عراق بود که اغلب مورد حمله شورشيان قرار ميگيرند.

در نقاط ديگر بغداد دست کم هشت نفر در چند بمب گذاری کشته و عده ای ديگر مجروح شدند.

خشونت های فرقه ای و شورشی نيز در پايتخت عراق، برغم اجرای عمليات عمده امنيتی، ادامه دارد. روز چهارشنبه دست کم سه انفجار در تقاط مختلف بغداد رخ داد که چهار نفر را کشت.

در همين حال پارلمان عراق لايحه ای را تصويب کرد که به هجده استان کشور اجازه ميدهد در مورد تشکيل مناطق فدرال رفراندوم کنند. اعراب سُنّی نگرانند که اين برنامه موجب تجزيه کشور، و بی توجهی به مناطق مرکزی و غربی عراق شود که از منابع عمده ای برخوردار نيستند.

روز چهارشنبه سه شاهد کرد در دادگاهی شهادت دادند که صدام حسين را برای نسل کشی محاکمه ميکند. صدام و يکی از بستگان نزديک او بنام علی حسن ال مجيد، معروف به علی شيميائی، به نسل کشی در عمليات موسوم به انفال متهم شده اند که به گفته دادستانها موجب کشته شدن بيش از صد و هشتاد هزار نفر شد. پنج دستيار ديگر صدام نيز به جنايت عليه بشريت متهم شده اند. آنها همگی با احتمال مجازات مرگ روبرو هستند.

XS
SM
MD
LG