لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۱

آزمايش اتمی کره شمالی از ديد گاه پرزيدنت بوش


پرزيدنت بوش ، رئيس جمهوری آمريکا ، کره شمالی را به دليل اعلام انجام نخستين آزمايش اتمی خود ، محکوم ساخته است .

پرزيدنت بوش می گويد ، ما سرگرم انجام تحقيقات لازم برای پی بردن به صحت ادعای کره شمالی هستيم .

با اينهمه ، نفس اعلام آزمايش ، به خودی خود خطری برای ثبات و امنيت بين المللی به شمار می رود .

ايالات متحده آمريکا اين عمل تحريک آميز را محکوم می سازد .

پرزيدنت بوش می گويد ، کره شمالی بار ديگر بی اعتنائی خود را نسبت به اراده جامعه بين المللی نشان داده است و به جامعه بين المللی نيز پاسخ کره شمالی را خواهد داد .

سابقه کره شمالی در فروش موشکهای باليستيک و قطعات آن ، علی الخصوص به ايران و سوريه خطر موجود را مضاعف می سازد .

پرزيدنت بوش می گويد ، رژيم کره شمالی کماکان ، از لحاظ فروش و انتقال تکنولوژی موشکی ، منجمله انتقال اين فناوری به ايران و سوريه ، در بالاترين مراتب قرار دارد . پرزيدنت بوش می افزايد ، انتقال فناوری اتمی و مواد اتمی از طرف کره شمالی به کشورها و سازمانها برای امنيت آمريکا خطر فوق العاده ای است و بنابراين ايالات متحده ، کره شمالی را برای عواقب يک چنين اعمالی کاملاً مسئول می داند .

در ماه ژوئيه گذشته ، کره شمالی ، به يک سلسله آزمايشهای موشکهای کوتاه برد ، ميان برد ، و دور پرواز ، دست زد . و اما در مورد ادعای کره شمالی که نخستين آزمايش اتمی خود را به انجام رسانيده است ...

کوفی عنان ، دبير کل سازمان ملل در يک بيانيه کتبی می گويد ، اين عمل تخلف از ضوابط خلع سلاح و عدم گسترش تسليحات و نيز تخلف از تفاهم جاری بين المللی در مورد توقف موقت ، اما نا محدود آزمايشهای اتمی به شمار می رود .

دبير کل سازمان ملل متحد می افزايد عمل کره شمالی بر ميزان تشنجات کنونی در شبه جزيره کره و در اطراف آن می افزايد و امنيت منطقه و امنيت بين المللی را در معرض خطر قرار می دهد .

در حال حاضر شورای امنيت سازمان ملل متحد ، سرگرم بررسی انواع تحريمها عليه کره شمالی است . پرزيدنت بوش ، رئيس جمهوری آمريکا نيز می گويد در حاليکه ايالات متحده آمريکا خود را نسبت به ديپلماسی متعهد می داند ، با اينهمه ترديدی نيست که آمريکا از خود و از منافع خود ، محافظت خواهد کرد .

رئيس جمهوری آمريکا می افزايد ، ايالات متحده بار ديگر موضع خود را موکداً برای متحدان آمريکا در منطقه ، منجمله کره جنوبی و ژاپن تائيد کرده است که ، آمريکا به طيف کامل تعهدات باز دارندگی و امنيتی خود عمل خواهد کرد .

XS
SM
MD
LG