لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۸

گزارشی تحقيقی ازرسيدن شمار تلفات غيرنظاميان درعراق به ۶۵۵ هزار نفر حکايت دارد


پژوهشگران از مرگ قريب ششصد و پنجاه و پنج هزار غيرنظامی در عراق، پس از حمله نيروهای ائتلاف تحت فرماندهی آمريکا به آن کشور در مارس ۲۰۰۳، خبر داده اند.

اين تخمين که امروز در نشريه پزشکی بريتانيا موسوم به Lancet انتشار يافت، بمراتب بيشتر از ارقامی است که توسط گروههای ديگر ارائه شده است.

گزارش پژوهشگران در عين حال از افزايشی مداوم در شمار تلفات در عراق پس از حمله به آن کشور حکايت دارد و ميگويد اين تلفات در سال گذشته با افزايشی شديد همراه بوده است.

گزارش ميگويد تيراندازی کماکان بيشترين عامل تلفات است هر چند که تلفات ناشی از انفجارهای انتحاری در خودروهای حامل بمب نيز همه ساله سير صعودی داشته است.

بموجب اين گزارش بيش از ششصد هزار نفر در خشونت جان باخته اند که بطور متوسط معادل کشته شدن پانصد نفر در روز در سراسر عراق است. مرگ بقيه، ناشی از بيماری و عوامل ديگر بوده است.

گزارش توسط يک تيم پزشکی عراقی و کارشناسان آمريکائی تهيه شده است. اين تيم، به گونه ای غير انتخابی با سکنه و مسئولان خانواده ها در سراسر عراق مصاحبه کرده است.

در سال ۲۰۰۴ همين گروه در گزارشی شمار تلفات هجده ماهه پس از حمله ائتلاف تحت رهبری آمريکا به عراق را قريب صد هزار نفر تخمين زده بود.

XS
SM
MD
LG