لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۲

رايس جديت حکومت روسيه در يافتن قاتل روزنامه نگار مخالف دولت را خواستار شد


دکتر کاندوليزا رايس روز سه شنبه در مصاحبه با شبکه تلويزيونی ABC آمريکا گفت اقدامات آتی روسيه برای يافتن و به مجازات رساندن قاتل روزنامه نگار منتقد حکومت کرملين خانم آنا پوليتکووسکايا زير نظر جهانيان قرار دارد.

وزير امورخارجه آمريکا گفت مسکو مسئوليت سنگينی بر عهده دارد که به جهان نشان دهد در پيدا کردن قاتلين خانم پوليتکووسکايا و ساير روزنامه‌نگاران منتقدان دولت، جدی عمل مي‌کند.

خانم رايس همچنين از قتل روزنامه نگار آمريکائی پل کلبنکاف ياد کرد. آقای کلبنکاف که سردبير روايت روسی ماهنامه اقتصادی فوربر را برعهده داشت، در سال ۲۰۰۴ در مقابل دفتر کار خود در مسکو به ضرب گلوله به قتل رسيد. وی کتابی در باره نقش مافيای زيرزمينی روسيه در اقتصاد اين کشور منتشر کرده بود.

ولاديمير پوتين، رئيس جمهوری روسيه وعده داده است که تحقيقات کاملی در باره قتل خانم پوليتکووسکايا انجام گيرد. اين روزنامه نگار روز شنبه در حمله ای که قتل سفارشی توصيف شد، در منزل خود در مسکو مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

آقای پوتين روز سه شنبه در آلمان گفت سوءقصد به اين روزنامه نگار يک جنايت انزجارآور بود که نبايد بدون مجازات بماند. اما وی تاثير اين قتل را در صحنه سياسی روسيه ناچيز قلمداد کرد و گفت مرگ او بيشتر از گزارش های او به رهبری روسيه لطمه زده است.

صدها نفر روز سه شنبه در تشييع جنازه خانم پوليتکووسکايا در مسکو شرکت کردند. ويليام برنز، سفير آمريکا در مسکو و فعالان حقوق بشر در ميان مشايعت کنندگان جسد بودند، اما هيچکدام از مقامات بلندپايه حکومت روسيه در اين تشييع جنازه به چشم نمی خوردند.

XS
SM
MD
LG