لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۵

محاکمه صدام حسين از سر گرفته شد


در جريان محاکمه صدام حسين، رهبر سابق عراق، که متهم به کشتار جمعی است، زن کردی شهادت داد نيروهای صدام در اواخر سالهای ۱۹۸۰ دهکده آنها را ويران کردند و خانواده او را زنده بگور کردند.

محاکمه صدام بعد از دو هفته وقفه امروز (دوشنبه) از سر گرفته شد.

زنی که بخاطر حفظ هويتش از پشت پرده سخن ميگفت اظهار داشت هنگاميکه نيروهای عراق در سال اواخر سالهای ۱۹۸۰ دهکده آنها را در شمال عراق ويران کردند و او و خانواده اش را به اسارت گرفتند، او سيزده ساله بود.

شاهد ديگری، که يک روستائی کرد بود، گفت در سال ۱۹۸۸ نيروهای عراق دهکده آنها را ويران کردند، و مادر، همسر باردار، و ساير اعضای خانواده وی ناپديد شدند.

عليرغم اينکه صدام و شش مدافع ديگر در دادگاه حاضر بودند، ولی وکلای مدافع وی حضور نداشتند و به تحريم محاکمه ادامه دادند. صدام ماه گذشته چند بار بخاطر رفتار ناشايست بدستور رئيس دادگاه از دادگاه اخراج شد.

وکلای مدافع صدام نيز بعنوان اعتراض به اقدام دولت عراق در مورد برکناری «عبدالله اميری»، رئيس دادگاه، بخاطر ظاهرأ التفات به صدام، از دادگاه خارج شدند.

رئيس جمهوری سابق عراق، بخاطر دستور به حمله نظامی عليه کردهای شمال عراق در اواخر سالهای هزار و نهصد و هشتاد، متهم به کشتار جمعی است. صدام حسين و شش نفر از دستياران وی، چنانچه بخاطر نقش در کشتن حدود صد و هشتاد هزار مردم کرد محکوم شوند، به دار آويخته خواهند شد.

XS
SM
MD
LG