لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۱

دادستان کل روسيه عهده دار تحقيقات مربوط به قتل خبرنگار انتقاد کننده ازکرملين شد


دادستان کل روسيه رهبری تحقيقات در باره قتل يک روزنامه نگار سرشناس و انتقاد کننده از کرملين را، که روز شنبه در مسکو به ضرب گلوله از پای درآمد، بعهده گرفته است.

يوری چايکا، دادستان کل، اين مسئوليت را امروز، يکشنبه، و پس از آن بعهده گرفت که همکاران خانم آنا پوليتکوفسکايا، خبرنگار مقتول، گفتند وی قرار بود در باره اتهامات استفاده عوامل روسيه از شکنجه و آدم ربائی در چچن گزارشی منتشر کند.

همکاران خانم پوليتکوفسکايا ميگويند اين خبرنگار برنده جايزه، از مشاهدات شاهدان و عکس های اجساد شکنجه شدگان در چچن ، مجموعه ای جمع آوری کرده بود.

گزارش خانم پوليتکوفسکايا قرار بود روز دو شنبه در nOVAYA gAZETA ، که به معنای روزنامه ای نو است، منتشر شود.

خبرگزاری ايتار تاس ميگويد نشانه هائی واضح حکايت از آن دارد که قتل خانم پوليتکوفسکايا بوسيله قاتلی حرفه ای انجام گرفته است.

ويديوی محافظتی ساختمان ، مظنون را فردی قد بلند و در لباس تيره، با کلاه بيس بال نشان ميدهد.

خانم پوليتکوفسکايا روز پنجشنبه در مصاحبه ای با راديوی اروپای آزاد گفته بود وی در يک پرونده جنائی عليه رمضان قديراوف نخست وزير مورد حمايت مسکو در چچن ، به عنوان شاهد، عمل ميکند.

خانم پوليتکوفسکايا در ماه آوريل به نيويورک تايمز گفته بود مدرکی دارد که از استفاده پليس آقای قديراوف و افراد مسلح ديگر از شکنجه حکايت دارد. وی همچنين گفته بود شکنجه يک نفر توسط خود آقای قديراوف انجام گرفته است. نخست وزير چچن اتهام را تکذيب ميکند.

ميخائيل گورباچوف آخرين رئيس جمهوری شوروی سابق، که يکی از سهامداران nOVAYA gAZETA است، قتل خانم پوليتکوفسکايا را جنايتی وحشيانه، و ضربه ای به مطبوعات آزاد و مستقل توصيف کرده است.

XS
SM
MD
LG