لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۸

پرونده اتمی ايران در مذاکرات هفته آينده قدرت های جهان پيگيری ميشود


قدرت های جهان امروز، جمعه، در لندن برای بررسی اقدامات بعدی در مورد برنامه اتمی ايران تشکيل جلسه دادند.

مارگارت بکت وزير امورخارجه بريتانيا به خبرنگاران گفت پيش بينی نميکند در اين جلسه تصميمی عمده گرفته شود. وی گفت خاوير سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا شرکت کنندگان در جلسه را از نتايج گفتگوهای اخير خود با مقامات ايرانی با خبر خواهد کرد.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا با تاخير به جلسه ميرود زيرا هواپيمائی که قرار بود وی را از عراق به لندن ببرد با نقص فنی روبرو شد.

يک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا گفت انتظار ميرود در هفته آينده ميان پنج عضو دائمی شورای امنيت، شامل آمريکا، روسيه، بريتانيا، فرانسه و چين ، بعلاوه آلمان، در باره برنامه اتمی ايران مذاکرات بيشتری انجام گيرد.

آمريکا و بريتانيا در واکنش به بی اعتنائی تهران به ضرب الاجل سی و يکم اوت سازمان ملل متحد برای متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم، وضع تحريم های تنبيهی عليه ايران را ضروری ميدانند. اما وزير امورخارجه روسيه خواستار تلاش های ديپلوماتيک بيشتری برای حل مسئله شده است. در همين حال الکساندر الکسيوف معاون وزارت امورخارجه روسيه گفت آن کشور و چين با تهديد توسل به زور عليه ايران مخالف اند.

خاوير سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا ديروز گفت مذاکرات با ايران می تواند حتی در ايامی که شورای امنيت تحريم های احتمالی را بررسی ميکند، دنبال شود. سولانا قبلا گفته بود از ساعت ها مذاکره با مقامات ايرانی پيشرفتی اندک حاصل شده است.

در نيويورک ، سفير بريتانيا در سازمان ملل متحد گفت وی انتظار دارد اعضای شورای امنيت مذاکرات تحريم را، در چارچوب اصل چهل و يکم منشور سازمان ملل متحد، از هفته آينده شروع کنند، که تحريم های تنبيهی غير نظامی را مجاز می شناسد.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران روز پنجشنبه گفت تهران از تهديد تحريم نمی ترسد.

XS
SM
MD
LG