لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۵

رايس در سفر  به کردستان عراق برنامه  آشتی ملی را با  بارزانی در ميان گذاشت


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا، در دومين روز ديدار خود از عراق، با رئيس دولت خودمختار منطقه کردنشين شمال عراق ملاقات کرده است.

خانم رايس رهبران کردهای عراق را زير فشار گذاشته است تا بارهبران سُنی و شيعه برای کشوری متحد و دموکراتيک همکاری کنند.

خانم رايس پس از گفتگو با مسعود بارزانی در شهر اربيل به خبرنگاران گفت برنامه آشتی ملی عراق، و تصوير يک عراق متحد دموکراتيک در مذاکرات آنها مطرح شده است .

خانم رايس از آقای بارزانی برای همکاری ديرين و طولانی کردها با آمريکا قدردانی کرد. وی در عين حال از آقای بارزانی خواست برای حل و فصل مسئله تقسيم درآمدهای نفتی، با دولت در بغداد همکاری کند.

آقای بارزانی تعهد خود را به چارچوب يک عراق دموکراتيک و نظام فدرال ابراز داشت. آقای بارزانی گفت وی خواستار اوزيع عادلانه درآمده ميان تمامی مردم عراق است.

سفر خانم رايس به عراق با تشديد تشنج ناشی از اختلاف دولت عراق و کردها بر سر کنترل بر منابع نفت کشور ، که بخش عمده ای از آن در کردستان است، مصادف بود.

خانم رايس روز پنجشنبه در بغداد از رهبران سياسی عراق خواست اختلافات خود را کنار بگذارند و جلوی تشديد خونريزی های فرقه ای را بگيرند .

در بغداد مقامات عراقی تائيد کردند که يک قانونگزار کرد و راننده اش که روز پنجشنبه ربوده شده بودند، امروز، مرده پيدا شدند.

ارتش آمريکا روز پنجشنبه از کشته شدن دو تفنگدار دريائی در عمليات رزمی در غرب بغداد خبر داد. قريب بيست و پنج سرباز آمريکائی از روز شنبه گذشته در عراق کشته شده اند و شمار تلفات سربازان آمريکائی در عراق پس از حمله سه سال پيش تا کنون به دو هزار و هفتصد نفر رسيده است.

XS
SM
MD
LG