لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۷

توافق اروپا و آمريکا برای مبادله اطاعات راجع به مسافران هواپيماها 


اتحاديه اروپا و آمريکا در مورد مبادله اطلاعات راجع به مسافران هواپيماها برای استفاده در عمليات ضد تروريستی به توافق جديدی دست يافته اند. اين توافق امروز، جمعه، پس از مذاکراتی نه ساعته که تا نيمه شب گذشته از طريق يک کنفرانس ويديوئی ميان مذاکره کنندگان طرفين در دو سوی اقيانوس اطلس انجام گرفت ، حاصل شد.

وزير دادگستری فنلاند ميگويد توافق جديد اين امکان را فراهم ميکند که اطلاعات مربوط به مسافران با اطمينان کامل از محفوظ نگاهداشته شدن آنها در اختيار مقامات آمريکائی گذاشته شود.

دوره اجرای اين توافق سال آينده به پايان ميرسد اما انتظار ميرود مقامات اتحاديه اروپا و آمريکا با استفاده از اين فرصت برای توافقی درازمدت گفتگو کنند.

توافق حاصله بدان معناست که شرکت های هواپيمائی اروپائی می توانند بصورت قانونی قريب سی مورد اطلاعات مربوط به مسافران عازم آمريکا را در اختيار مقامات آمريکائی بگذارند. نام ، نشانی، نحوه پرداخت قيمت بليط، و شماره های تلفن، بخشی از اين اطلاعات است.

شرکت های هواپيمائی اروپائی بدون اين توافق نگران مواجه شدن با اقدامات قانونی بودند، ضمن آنکه اگر اين اطلاعات را ارائه نميداند ممکن بود حق پرواز و فرود در فرودگاههای آمريکا را از دست بدهند.

XS
SM
MD
LG