لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

رايس موافقت اسرائيل را برای تخفيف محدوديت عليه فلسطينی ها کسب کرده است


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا به مذاکراتش با مقامات اسرائيلی و فلسطينی که با هدف احيای روند صلح خاورميانه انجام گرفت پايان داده است.

خانم رايس امروز هنگام ترک اسرائيل که پس از ملاقات هايش با تزيپی ليوينی وزير امورخارجه و امير پرتز وزير دفاع اسرائيل آن کشور صورت گرفت اظهار نظری علنی نکرد. اما گزارشهای خبری حاکی است که وی موافقت اسرائيل را برای تخفيف بعضی از محدوديت هائی که در مورد فلسطينيان اعمال ميشود کسب کرده است.

اسرائيل موافقت کرده است گذرگاه رفاه در مرزنوار غزه و مصر را طی ماه آينده بازکند.

گزارشهای خبری همچنين حاکی است که آمريکا يک برنامه بيست ميليون دلاری را برای تقويت نيروهای امنيتی محمود عباس رئيس حکومت خودمختار فلسطينی پيشنهاد کرده است. اين برنامه بخشی از هدفهای کلی تر آمريکا برای حمايت از آقای عباس، و جناح معتدل تر الفتح او در مبارزه قدرت با گروه ستيزه گر حماس است.

خانم رايس روز چهارشنبه با محمود عباس رئيس حکومت خودمختاری فلسطينی در شهر رام الله در کرانه غربی ملاقات کرد و قول داد تلاش های آمريکا را برای بهبود بخشيدن به وضعيت مردم فلسطينی دو برابر کند.

خانم رايس گفت با اسرائيل در باره بازگشائی گذرگاه مرزی ميان قلمرو فلسطينيان و اسرائيل صحبت خواهد کرد. بستن اين گذرگاه مانع از رسيدن مواد غذائی به نوار غزه شده و بحرانی انسانی ببار آورده است.

XS
SM
MD
LG